להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

כנס מג"ב גזרת שפלה לדורותיה

מפגש מורשת וכנס מג"ב גזרת שפלה לדורותיה

התקיים ביום חמישי ו' ניסן תשע"ח - 22.3.2018 

באולם אשכול פיס בבית חשמונאי

 

מפגש לוחמי מג''ב גזרת שפלה, התקיים ביוזמת, בחסות ובמימון "עמותת הכומתות הירוקות". המפגש היה מרגש ביותר, כשמטרתו העיקרית היתה לפגוש חברים מתקופות שונות של השרות בגזרה, שלא ראו הרבה זמן, להיזכר בעשייה ובהווי המורשת, ולהרגיש משפחה אחת גדולה ומגובשת. נוסטלגיה לשמה. הנה קישורים לאלבומי התמונות והסרטונים שריכזה עבורנו ירדנה שאול-כהן בקבוצת הפייסבוק של עמותת הכומתות הירוקות

 

ליחצו על הלינקים להתרשמות מאלבומי הכנס

 

סרטונים

 

תמונות

 

חברים מביעים את רשמיהם מהמפגש

 • זיוה – מפגש מרתק, מרגש ומעלה נוסטלגיה
 • אבי פוגל – חלק מהמשתתפים – חלקם היו בניי. ניסים, תגמור צ'יק צ'אק את הכלכלה וצא לתדרך ! הסיור צריך לצאת
 • דדון מאיר – מפגשי מורשת מחממים את הלב
 • שלמה חוטא – היה כייף ומרגש לפגוש חברים יקרים
 • ניסים אנקרי – מפגש מקסים ומהנה. תודה למארגנים

 

  

111 

 

דברי מר דוד ליבנה - יו''ר עמותת הכומתות הירוקות

ברכות להתכנסות מג''ב גזרת שפלה לדורותיה – 22.3.18 

 

כבר יגאל אלון אמר:

"עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו רדוד ועתידו לוט בערפל".

 

מפקדים במג''ב, לוחמים לוחמות בעבר ובהווה מגזרת הישובים שפלה, סגן ראש מועצה אזורית גזר, אורחים, מכובדיי כולם.

 

התכנסנו כאן היום להשלים עוד נידבך בהנצחת המורשת המפוארת של משמר הגבול, והפעם של אחת מגזרות משמר הישובים, מהוותיקות של החייל. זה האירוע היחידתי העשרים במספר שמתקיים בחסות, מימון ויוזמת העמותה, בשנים האחרונות.

 

מרגש במיוחד לראות את החוט המקשר בין הנוכחים – עמיתים ששרתו במג''ב ובאזור, בתקופה לפני מלחמת ששת הימים ובשנים אחרי המלחמה עד בניית הגזרה במתכונתה פחות או יותר, כפופה לרוח השעה ומובנית, מידי פעם, אירגונית בהתאם לצרכים המשטרתיים והביטחוניים המשתנים. לפגוש את יוצאי הגזרה והסיירת שלה, ונוכחות דור ההמשך שממשיכים לעשות עבודתם נאמנה, במסירות ומקצוענות, כיאה למסורת מפוארת של חייל זה. אני חייב לציין שמכור ההיתוך של גזרה זו יצאו ויוצאים מפקדים רבים, שתרמו ותורמים עד היום למשטרת ישראל ולמדינת ישראל בכלל.

 

 

אירוע זה יצא לפועל בזכות צוות מצומצם, יוצאי הגזרה בראשותו של מאיר טוביאנה, מפקד הגזרה בעבר, יוסי לי איש הביטחון הוותיק והמובהק של מושב ישרש והמועצה האזורית גזר בכלל, שמעון פז מפקד בגזרה ותושב האזור, אלכס זליקוביץ', אלברט תורג'מן, יואב עמוסי ובסיוע מסיבי של ירדנה שאול כהן, דוד יעקובי ויוסי גלעם. האמינו לי הם טרחו ועמלו רבות עד שאירוע זה קרם עור וגידים והרי לכם התוצאה, אנו מכונסים ולוקחים חלק באירוע שלרובכם הוא מרגש וחוויה מרנינה.

 

 

לא סתם נאמר ש"רעות הלוחמים כנשק תחשב". על כך יישר כוח לכל העוסקים במלאכה. 

 

 

אני תקווה שמפגש זה ייתן דחיפה ויעודד מסגרות נוספות, בין יוצאי החייל, בשימור המורשת, שמירת הקשר ואחוות הלוחמים.

 

העמותה תומכת ותמשיך לתמוך במג''ב ועל הפרק תכנון וביצוע של פרוייקטים נוספים הקשורים לאתר ההנצחה ושל המוזיאון עצמו.

אנו השקענו אתר של העמותה באינטרנט. אתם מוזמנים לגלוש, להגיב ולהיות פעילים. זו הזדמנות פז עבורי לנצל מעמד מכובד זה ולהודות לכל הפעילים המתנדבים בעמותה, שעוסקים במלאכת קודש זו בשקט ובצינעה.

 

אי אפשר להתעלם מכך, ואף חייבים לציין שבעוד כחודש אנו נחגוג את יום העצמאות ה-70 של מדינת ישראל, ואנחנו יכולים לחוש גאווה וזקיפות קומה  על תפארת היצירה שהתרחשה ומתרחשת כאן, בפרק זמן כה קצר יחסית. אבל יחד עם זאת אנו עומדים בפני תקופה מאוד מורכבת ולא פשוטה. 

 

לא יהיה ניצחון של האור על החושך, כל עוד לא נשכיל אנו לשמור על האמת הפשוטה, ובמקום להשקיע את כוחנו ולהילחם בחושך, עלינו פשוט להגביר את האור. אנו כאן מאוחדים, חזקים ומחוייבים להמשך קיומה של מדינת ישראל לנצח נצחים.

 

לא כהרגלי, נסחפתי והארכתי, כנראה תוצאה של המפגש והגיל.

היו ברוכים כולכם.

לכם ולכל בית ישראל חג פסח כשר ומהנה.

 

 

 

 

111

 

ב"ה

דברי סנ"צ בדימוס עו"ד מאיר טוביאנה,

כנס מג''ב גזרת שפלה לדורותיה 22/3/2018

 

צהריים טובים לכולם

אני עומד כאן ומאד מתרגש לראות שלמפגש הזה של גזרת שפלה הגיעו רבים מאלה ששירתו בגזרה. אחת הבעיות שהיתה לנו, כצוות מארגן, איך מגיעים למקסימום אנשים כאשר אין רשימה מעודכנת. לאחר מאמץ ואיסוף נתונים בדרכים שונות, אני שמח שהגיעו פקודים ומפקדים רבים, אנשים שלא ראו אחד את השני שנים רבות, ולא אטעה אם אומר אפילו עשרות שנים. עד הכניסה לאולם, במפגש בחוץ, ראיתי את השמחה בעיניים של האנשים, שהחליפו חוויות ורשמים, מהתקופות השונות של כל אחד ואחת. אני עצמי עזבתי את מג''ב גזרת שפלה לפני 32 שנים.

 

בפתח דברי,

אני רוצה לציין ולהדגיש נקודה שמאד חשוב לי לומר אותה במעמד זה.

כנס זה של מג''ב גזרת שפלה לדורותיה, וכנסים אחרים שהתקיימו כבר ביחידות מג"ב השונות כמו הפלוגות, מתקנים, סמגי"ם/סיירות והגזרות במג"ב צפון וגם המרחבים, כולם התקיימו ומתקיימים בזכותה ובתרומתה של עמותת הכומתות הירוקות שבראשה עומד ידידי, תת -ניצב מר דוד ליבנה ומי שהיה בעבר גם סגן מפקד מג"ב.

 

 

כמה מילים על הפעילות של העמותה

התרומה הכספית של כל חבר, שחבר בעמותה, עומדת מיום היווסדה על 18 ₪ לחודש ובשנה סה"כ 216 ₪. (פחות מארוחה במסעדה). רבותי וחברי הגמלאים והפעילים כמי שנחשף לפעילותה המבורכת של העמותה, יודע וגם ראיתי במו עיני כמה עזרת העמותה מסייעת למשפחות השכולות, לאלמנות, ליתומים, לפצועים, ליחידות מג"ב השונות, לשוטרי ושוטרות החובה כבר מגיוסם בבה"ד מג"ב, לחיילים הבודדים שהגיעו לארץ לבד, ועוד.

 

אני פונה לכל מי שעדיין לא חבר בעמותה, חברים יקרים בואו להצטרף לעמותה ולסייע בתרומתכם הצנועה לחברים הפצועים, למשפחות השכולות והטיפול באתר המורשת בהנצחת חללי משמר הגבול.

 

 

 

נמצאים איתנו כאן היום, ובאו לכבד את באי הכנס:

 

 1. סגן ראש המועצה האזורית גזר, מר יוסי לוי.
 2. סגן מפקד מג"ב, תת ניצב עוזי לוי.
 3. יו"ר עמותת הכומתות הירוקות, תת ניצב בדימוס מר דוד ליבנה.
 4. קצין הישובים הארצי במג"ב, ניצב משנה ניסים סער.
 5. מפקד כפרית שפלה, רב פקד אורעד עטר.
 6. מפקדי גזרות שפלה לשעבר לדורותיהם והם רבים.

 

 

מכובדיי כולם.

    

 

 

כמה מילים על גזרת שפלה

 

 

גזרת שפלה, חלשה על כל השטח המשטרתי של מרחב שפלה+ תחנת אשדוד. בתחום הגזרה היו, במידה ולא חל שינוי, 9 מועצות אזוריות 128 ישובים

 

א.    לגזרה היתה פעילות רבה, לסייר ביום ובכל לילה בכל הישובים ולנסות למנוע גניבות חקלאיות ופריצות לבתים

 

ב.     לבצע תרגילים

 

ג.      לסייר לאורך החוף כנגד מחבלים וכו'

 

ד.     למנוע שריפות ביערות, ועוד הרבה פעולות

 

 

האמת, לא תמיד קיבלנו את הסיוע הדרוש מתחנות המשטרה השונות כדי לקדם ולמנוע את הגניבות ו/או הפריצות שהתרחשו. וגם, כאשר כבר היו פריצות וגניבות חקלאיות במושבים ו/או בקיבוצים, הטיפול החקירתי המשטרתי היה לא רציני. אני יכול לספר לכם על התקופה שכאשר אסף חפץ הגיע להיות ממ"ר שפלה, התקשרתי ללשכה שלו וביקשתי מהרלש"ית לקבוע לי פ.א. איתו. רציתי לעדכן אותו מה זה גזרת שפלה. לאחר שנתתי לו סקירה, שאל אותי איך הוא יכול לסייע. ביקשתי ממנו לקבל חוקר משטרתי צמוד לגזרה. ואכן, גזרת שפלה היתה, הגזרה הראשונה שקיבלה, תקופה מסויימת, חוקר שעבד בצמוד אליה, ולאחר שמפקדי התחנות קיטרו, גם אותו הפסיקו לתת. ההתמודדות כנגד הפשיעה חקלאית היום היא שונה בתכלית. במטה מג"ב הוקם "מרכז בינה" ומחלקת חקירות ומודיעין ארצית, עם יכולות מודיעיניות וטכנולוגיות אחרות, אשר מהוות מכפיל כוח בלחימה בפשיעה החקלאית ברמה היום יומית, לגמרי ממה שהיה לנו בעבר. במידה ונציגי מג"ב ירצו הם ירחיבו בנושא.

 

לסיכום

 

בשמכם, אני רוצה להודות מקרב לב ליו"ר עמותת הכומתות הירוקות מר דוד ליבנה, שיזם ודחף את קיומו של הכנס הזה.

 

לכל חברי הצוות המארגן, אנשים שהשקיעו רבות ועשו עבודה נפלאה וגם ינחו את הכנס, שכמה חודשים עמלו ואספו נתונים, גיבשו רשימות והביאו לקיומו של הכנס:

 1. דוד ליבנה
 2. יעקובי דוד
 3. אלכס זליקוביץ
 4. שמעון פז
 5. אלברט תורג'מן
 6. יואב עומסי
 7. יוסי לוי- ג'ו סגן ראש המועצה.
 8. שלמה ויטנברג
 9. יוסי גלעם
 10. סודרי סודרי

 

אחרונים חביבים

תודה מיוחדת לגב' ירדנה שאול כהן הקשוחה (בווטצאפ) על הסיוע הרב שתרמה לנו.

 

תודה מיוחדת גם לידידי היקר מר דוד יעקובי שמנחה את הכנס יחד עם ירדנה.

שיהיה יום מהנה ונפלא לכולם.

 

תודה רבה וחג שמח.

מאיר טוביאנה, עו"ד

 

 111

 

הזמנה חדשה - פלייר לוואטצאפ - ירדנה copy