להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

כנס מתקנים מג"ב מרכז דרום לדורתיה

מפגש מורשת לוחמי יחידת מתקנים מג"ב מרכז ודרום לדורותיה

התקיים ביום שלישי י"ב סיון תשע"ז - 6.6.2017 באולם האודיטוריום בקיבוץ קבוצת שילר

 

מדברי (סנ"צ בדימוס), איציק מזרחי – לשעבר –קצין מתקנים מג''ב : 

 

לוחמים, מפקדים, קצינים וקצינות,

יו''ר עמותת "הכונתות הירוקות", מר ליבנה, אורחים נכבדים.

 

מרגש לפגוש ולראות את כל החברים והחברות, לגעת בעבר המפואר ולהיזכר בתקופות היפות והמרתקות במגזר המתקנים. זו חוויה מטלטלת ומעצימה עד מאוד. כן, כולנו התבגרנו והשתנינו. עם תחילת התנעת התהליך וקביעת הפורמט לארגון כנס זה, ניצב בפני צוות המארגנים אתגר מרכזי, כלל לא פשוט. אופן איתור הלוחמים והמפקדים ששרתו במתקנים, היתה זו משימה מאתגרת וכלל לא קלה. למשימה זו נרתמו ופעלו ימים רבים, במסירות, התמדה, חבריי לצוות ואת יעילותם רואים אני במעמד זה, בשונה מיחי'/פלוגה לה זיכרון ארגוני סדור. למתקנים לא היו רשימות מסודרות.


יחידות המתקנים (מרכז ודרום) מנו עד שנת 1990, 22 מתקנים,

עפ"י שיוך לארגונים כגון: בזק, תע"ש, תעשיה אווירית, משהב"ט ועוד.

במהלך אותה שנה ובהחלטה ארגונית והיסטורית, אותה קיבל מפקד מג''ב דאז, ניצב ישראל סדן עם משהב''ט, הוחלט על סיום חוזה ההתקשרות עם הגופים והמשמעות הכואבת אז, הוצאת כלל המפקדים והלוחמים מהמתקנים. (חלק מהשוטרים מצא עצמו מסיים את השרות וחלק שובצו בכלל יחי' מג''ב). בשנה זו נותרו 5 מתקנים ובהמשך גם בחלקם הסתיים חוזה ההתקשרות. פעילות יחידת מג''ב במתקנים, לאורך כל השנים, היוותה ועודנה מהווה מודל לחיקוי ומקור לגאווה לאומית בפעילות ייחודית מאוד, בה מג''ב מצטיין והציב רף גבוה.במסגרת חוזה ההתקשרות, המתקנים מהווים "שובר שיוויון" אסטרטגי ביכולות המבצעיות, לצד ההון האנושי, אתם הלוחמים והמפקדים.


מכובדיי, ברשותכם אציין מספר מרכיבים המאפיינים את פעילות המתקנים הנשמרים עד עצם היום הזה.


• שמירה על רמת מוכנות מבצעית גבוהה ( אימונים ותרגילים)
• אווירת המשפחתיות והטיפול בפרט – " הדלת הפתוחה ".
• תחושת השייכות ושליחות הלוחמים.
• שת"פ מעולה עם גורמי הביטחון.
• תרומה לקהילה ולייעדי המשטרה/מג''ב/תגבורים, מבצעים וכו'
• עידוד התחרותיות בין המתקנים (תרגילים, ספורט, שימור כ"א, הסוכה הנאה וכו')
• פעילות מחוץ לאור הזרקורים והחשיפה


מפגש זה, כפי שהוגדר מלכתחילה, "מתקנים לדורותיו", אין לו אח ורע כמעט בשום גוף ביטחוני, ואכן המפגש מקבל ביטוי עוצמתי " מהמעלה הראשונה". לוחמים ומפקדים, צעירים לצד עמיתיהם הוותיקים ממייסדי המתקנים והחיל, נפגשים ומעלים זיכרונות. חלק מהנוכחים לא נפגשו עשרות רבות של שנים 35-40 שנה, ואף יותר מכך. 

כיום, יחידות מג''ב פועלות מבצעית ב-5 מתקנים ברחבי הארץ. כמובן שנעשו התאמות ושינויים נדרשים לאור האתגרים המבצעיים ובשנת 2015 שובצו אף לוחמות לחלק מהמתקנים.


לדאבוני, גם השכול והעצב לא פסח על משפחת המתקנים. נזכור את כל הלוחמים והמפקדים שאינם איתנו היום – "יהי זיכרם ברוך ".


ולסיום, מבקש להודות לכולכם על השתתפותכם בכנס זה, ליו''ר עמותת "הכומתות הירוקות" על היוזמה, התמיכה ותקצוב הכנס.


לכל חבריי, מארגני הכנס, שפעלו שעות וימים ותרמו מזמנם ללא לאות, למנחים המקצועיים וללהקת מג''ב. לכם מפקדים ולוחמים, תודה ענקית על שירות ארוך, מסור, מקצועי ועל תרומתכם לביטחון המדינה.
מאחל לכולכם אושר, הצלחה ובריאות איתנה.

 

 

 

 

 

 

 

המשך תודות ורשמים


יעיש מרדכי :
ברצוני להודות על יום מיוחד של כנס מתקנים מרכז/דרום, שאורגן על ידכם. האירוע אורגן בצורה נפלאה עד לפרט הקטן. המפגש היזיר אותי ואת חבריי 20 שנה אחורה מה שגרם לי ולאחרים התרגשות עד דמעות יישר כח על היוזמה על ההשקעה והטרחה שבהחלט נשאה פרי מתוק ונעים. תודה גדולה ומיוחדת לישראל שמואל על העבודה שעשה לאיתור לוחמים על הטלפונים הרבים והמאמץ הרב להביא את כולם לאירוע בהערכה רבה

אבי מטודי :
ישראל היקר רוצה לאמר לך שהמפגש היה מאוד מרגש ויפה ופגשתי חברים שהמון שנים לא ראיתי היה שווה ואני מקווה שיהיו עוד כאלה ימים כי צריכים להמשיך במסורת הזאת המון תודה לך

יעקב אביחיל :
ישראל מגיע לך את כל הפירגון שבעולם יישר כח אמרת דברים הכי הכי חשובים שאין לשכוח את החלשים אלא לשאול לבקר להתעניין תבורך מפי עליון

אבי פוגל :
הייתי בכל המפגשים של היחידות שם שירתתי לאורך 27 שנים מעולם לא התרגשתי כמו היום תודה לכל מי שעמל ועשה למען המפגש הזה תודה

סיוון סרג'ו :
למארגני הכנס על היוזמה והארגון המוצלח היה מדהים כל הכבוד ויישר כח

שמעון חג'ג' :
תודה לכל החברים וידידיי היקרים על המאמץ וההתמדה להגשמת המשימה למפגש לוחמי מג''ב מתקנים מרכז/דרום לדורותיהם ברצוני לציין שכל אחד ואחת מאיתנו לקח על עצמו משימה. נכון היו מספר תקלות בדרך אולם ידענו לצאת מהם בכבוד והיום קיבלנו את התו האחרון למפגש המרגש שבסיום באו חברים שאלו ואמרו לי חג'ג' מה שעשיתם זה בלתי אפשרי ולא מובן מאליו שלאחר יובל שנים איתרתם כתובות וטלפונים של חברים שבעבר לא היו טלפונים לחברים ולא חלמנו שלכל אחד מאיתנו יחזיק ביד טלפון ועוד טלפון נייד פשוט לא יאומן לאחר יובל שנים גרמתם לחברים להוזיל דמעה של אושר וחוויה וסיפוק ועוד כאלה וכאלה משפטים של ברכות והערכה. ולכן ידידי ואחי היקר ישראל אמרתי לך במהלך כל ההכנות שבע"ה עוד נגיע לבאר ונשתה מים חלק גדול בזכותך אחי אתה היית המנוע במשימה ללא הדלק של יו''ר עמותת הכומתות הירוקות תנ''צ (גימלאי) דוד ליבנה המנוע לא היה פעיל לביצוע המשימה ושוב תודה לכוווולם לחברים ולחברות שבצוות על המאמץ שנעשה ונדרש מאיתנו

זיוה סיתכול :
חבורת המופלאים לדורותיהם. מרוגשת ממפגש מרגש ומהנה מאין כמוהו. כמה כייף היה לראות חברים משכבר הימים ולהיזכר בנוסטלגיה. יופי בעזרת השם נמשיך להיפגש. אירגון נפלא ושאפו לכל הטורחים

מאיר בר חן :
לכל המארגנים יישר כח על הכל הייתם נפלאים תודה על המפגש

יואב עומסי :
לכל מארגני מפגש מורשת לוחמי יחידת המתקנים מג''ב מרכז ודרום לדורותיה... שאו ברכה תודה ו"יישר כח...'' מכל הלב על פועלכם... אין ספק שהמפגש היה מרגש מאוד תוך איזכור כללי של חברים שהיו ואינם ז"ל ואיחולי בריאות ורפואה והחלמה מהירה לחולים... ושוב תבורכנה ידיכם...

 

 

מדברי ישראל שמואל


מכובדיי כולם
- יו''ר עמותת הכומתות הירוקות, מר דוד ליבנה
- מר משה זריאן, זקן השבט
- מפקדי ולוחמי מתקנים בדימוס

חברים, חברות ואורחים יקרים
צהריים טובים וברוכים הבאים לכולם
התכנסנו היום, 6.6.17, לכנס ראשון של לוחמי וקציני מתקנים מג''ב מרכז ודרום לדורותיהם.

מפגש זה מלא התרגשות וזיכרונות רבים מתקופת השרות ביחידת המתקנים.
"אשרי האדם הלומד מעברו וצופה לעתידו"


יחידת המתקנים מתפרסת על פני כל הארץ, מהצפון ועד הדרום, מחדרה ועד רמת בקע. המאפיין את השירות ביחידת המתקנים שונה מכל שרות בפלוגה/מחט''ב/מפקדה. פעילות אבטחה שוטפת סביב מתקני הליבה במדינה, המחייבת דריכות מבצעית 24/7, משימות ברזל: סיורים ממונעים סביב גדרות, תצפיות, גדרות אלקטרוניות, מצלמות ויומן. תגבורים: יחידת המתקנים, בנוסף לפעילות המבצעית השוטפת, היוותה כוח עתודה ארצי. לא פעם תגברנו את מחוזות משטרת ישראל באירועים שונים, כגון ימי האדמה, הבטחות אישים ואירועי הפס''ד. במישור החברתי : הקשר בין השוטרים למפקדים הוא קשר מאוד הדוק, התחברות יום יומית : בפעילות מבצעית, פעילות ספורט, משחקי חברה, שבתות וחגים יחד עם המשפחות, טיולים וסיורים מודרכים.

את הכפפה להרמת כנס זה, זרקו בפניי מר דוד ליבנה ויעקובי דוד. חשבתי על הרעיון, נפגשנו מספר פעמים בנושא, ואכן קיבלתי את ההחלטה להרים את הכנס.
גיבשנו צוות עבודה והתחלנו לעבוד :
- איתור שוטרים, טלפונים וכתובות
- במקביל, איסוף תמונות מתקופת השרות

הדבר לא היה קל במיוחד. במהלך איתור חברים, היו לי מספר שיחות טלפוניות מאוד קשות. מי שענה לי לטלפון זה אחד מבני המשפחה : אח, אחות, או אשה, ונאמר לי שהחבר לא יכול לענות לטלפון אבל הוא שומע. שאלתי:"מה הבעייה", נאמר לי שהוא אחרי אירוע מוחי קשה/מחלות אחרות/אשפוז ארוך. חברים יקרים, אבקש מכל אחד ואחת מכם, לשמור על קשר עם חבריכם, מתקופת השרות, כיוון שזה מה שנשאר לנו.

תודות : בהזדמנות זו אני רוצה להודות ל:


- מר ליבנה, יו''ר עמותת הכומתות הירוקות, על היוזמה והסיוע במימון כנס זה.
- חבריי לצוות על העבודה המסורה שעשיתם: איציק מזרחי, חנה מחפוד, דליה קעטבי, שמעון חג'ג, צביקה חושבחתי, ירדנה שאול כהן
- להקת מג''ב : ירדן שוקר- מפקדת הלהקה וזמרת, בן גדסי – זמר, אבי אשור – זמר וסאונדמן. להקה שאף פעם לא מאכזבת אותנו.
- ד''ר רפ''ק טל משגב ולכל צוות אתר מורשת והנצחת מג''ב, על התמיכה וצילום : בתמונות ווידאו
- רפ''ק עובדיה דבאח, ובמיוחד ציוותו: ראובן קוסייב, משה אריה - צוות טכנולוגיה בה''ד מג''ב בית חורון, על הציוד המכובד והפעלתו במקצועיות, על התמיכה הגדולה והעצומה. כל אלה העניקו לנו שקט ורוגע, בהצלחת יום מכובד זה.
- מר יעקובי דוד וירדנה שאול כהן – על הנחייה מרשימה ומוערכת
- מספרי הסיפורים שהוסיפו אור וסקירה על מורשת יחידת המתקנים: תנ''צ בדימוס דוד ליבנה, תנ''צ בדימוס רוני טיסון, סנ''צ בדימוס יעקובי דוד. גם לעצמי, בכייף, שהייתי בין המספרים.

 

מספרי סיפורים מהווי היחידה

ישראל שמואל


1. בהיותי מפקד מתקן 207, פנה אלי שוטר בשם אשתו זכו, ואמר לי שההורים שלו באתיופיה ושאבא שלו מואשם ברצח של מקומי ושנכון לעכשיו המשפחה מסתתרת באחד הכפרים באתיופיה ושיש סכנת חיים ממשית לחייהם (נקמת דם). מייד נכנסתי לתמונה, העליתי את השוטר לג'יפ ונסענו לסוכנות היהודית, למחלקה שמטפלת ביהדות אתיופיה, לבחור בשם מיכה פלדמן, סיפרתי לו את הסיפור ובקשתי ממנו להעלות לארץ את המשפחה, במידי, ואכן המשפחה הועלתה לארץ, בשלום.

 

2. שנת 1980, בהיותי מפקד מתקן 208, פנה אלי שוטר בשם אפרים גביה ואמר לי שיש לו בעיה. אמרתי לו: "תרגיש חופשי, תספר". הוא אמר לי שאבא של החברה שלו, נתן לו אולטימאטום ואמר לו: "או שאתם מתחתנים או שאתם נפרדים". אמרתי לו: "נו, מה הבעיה, תקבע תאריך והכל יהיה בסדר". כך זה היה. חיתנו את השוטר בסיוע של כל שוטרי המתקן: וזאנה מרדכי, אחראי המטבח, בישל את האוכל, נמרוד רוזנטל היה הצלם, דורון בן מוחה היה ה-D.G, (די ג'יי), שאר השוטרים ואני, טיפלנו בשאר. כיום, לשוטר יש 3 בנות שחיות באושר והשוטר עדיין משרת במג''ב. בקיצור, יש לנו במה להתגאות.

 

 

 הזמנה למפגש - 2