להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

מפגש גזרת יהודה לדורותיה

image001

 

----------------------------

 

גזרת יהודה
מפגש לוחמי מג״ב גזרת יהודה/תחנת מג״ב מטה יהודה לדורותיה. יום ב׳ 18/5/2015 במושב זכריה.

 

עמותת הכומתות הירוקות ממשיכה במסורת לקיום מפגשי לוחמי יחידות מג״ב לדורותיהם.
בתאריך 18/5/20015 ביום ב׳ היה יום חם במיוחד ושרבי. רוח חמה נשבה וטפחה על פני הנאספים בחצר הצמודה לבית העם במושב זכריה הצופה על עמק האלה ותל עזקה מדרום לישוב. צעירים וצעירות לבושי מדים המשרתים בימים אלו ביחידה לצד מבוגרים גמלאים שאת שיער שחור בלוריתם החליפו שיער לבן, או ראש שהבריק לאור השמש.
לא היה סיכוי לחום ולשרב להשבית את השמחה. כולם התערבבו עם כולם. חיבוקים, תפיחות על שכם, קולות התרגשות, צחוק וסיפורי חויות נשמעו מכל עבר תוך שתיה קלה, קפה ועוגה. צלם עבר בן הקבוצות וצלם את המפגשים אם באופן אקראי או שנענה לקריאותיהם ולבקשותיהם של הנוכחים.
לאחר שסעדו את ליבם בארוחת צהרים מגוונת ועשירה שהוגשה על מזנון, ניכנסו לאולם ממוזג, והתיישבו בכיסאותיהם.
המנחה גילי לוי גוריון בקשה מהקהל לעמוד לשירת התקווה ולאחר מכן דקה לעמידת דומיה לזכרם של חללי מג״ב ושל חברינו שאינם עמנו עוד.
נשיא העמותה - תנ״צ בדימוס דוד ליבנה - ציין את פעולות העמותה להנצחת חללי מג״ב באתר המורשת והנצחה של מג״ב שבצומת מג״ב שמצפון לחדרה, ועל שמירת הקשר עם הניפגעים והמשפחות השכולות- היתומים והאלמנות, וקיום מפגשי לוחמי יחידות מג"ב לדורותיהם.
מפקד יחידת מג״ב הנוכחי, אילן נתנאל ציין ששם היחידה שונה וכיום שם היחידה הוא -״מג״ב תחנת מטה יהודה״. היחידה נותנת לישובים (למעט העיר בית שמש) את כל שירותי המשטרה- סיור, תנועה, חקירות, סכסוכי שכנים, ובטחון שוטף....
ראש מועצת מטה יהודה - משה דדון- שיבח את יחידת מג״ב הודה ללוחמים, והתגאה ״ שיש לו משטרה פרטית שנותנת את כל שירותי המשטרה לתושבי הישובים שבתחום המועצה״.

נציג מפקד מג״ב, תנ״צ שמעון דדון, אשר שרת בגזרת יהודה בתחילת שרותו במג״ב כשוטר בסירת ברך את הנוכחים בשם מפקד מג״ב, העלה על נס את האחווה , הרעות, הלכידות, המקצועיות המסירות, הנחישות, הדבקות במשימה של הלוחמים לפעול נגד מחבלים, גנבים, פורעי חוק למינהם, ולטעת בקרב התושבים בטחון אישי. ואכן התושבים סמכו וסומכים על לוחמי מג״ב.
ניצב בדימוס, ישראל יצחק, שהתחיל את שרותו בגזרה ולימים היה מפקד מג״ב וסמפכ״ל, ברך את הנוכחים, שבח את לוחמי היחידה, תיאר כיצד גייסו אותו למשמר הגבול למג״ב גיזרת יהודה, וציין כי תחילת שירותו במג״ב וביחידה היתה אחת התקופות היפות, המעניינות, והמרתקות.

רפ״ק דר׳ טל משגב,מפקד אתר מורשת והנצחה של מג״ב, סקר את התקופה ההיסטורית של מג״ב בשטח מועצת מטה יהודה משנת 1953 עת הוקם משמר הגבול אשר נילחם כנגד פדאיונים, מסתננים, הצבא הירדני, וגנבים למינהם.
דר׳ טל משגב היציג סרט ארכיון על משימות מג״ב משנת 1953 שכתבים גרמנים הסריטו, וכן תיאר קרב שהתחולל בשנת 1953 בגזרה בין הצבא הירדני למשמר הגבול בו נהרג מפקד היחידה מפקח משולם בר נתן
ז״ל, וכן הציג תיעוד סרטון שלוחמי היחידה עצרו בשנה שעברה ממש בגופם מחבל עם מכונית תופת במחסום צור הדסה, שניסה לחדור ולפוצץ את המכונית במרכז הארץ במקום הומה אדם.
נצ״מ כמל חסן סיפר כיצד מחבלים טמנו לו מלכודת הניחו מוקש על דרך עפר, ביצעו ירי, וכשיצא עם הסיור והגשש לבדוק את פשר היריות הגיע לשביל העפר, ירדו מהרכב ובדקו רגלית את הדרך. גילו את המוקש ובכך נמנע אסון כבד.
והיו עוד ועוד סיפורם שהעלו חיוכים וצחוק בקרב הנוכחים.
להקת מג״ב ליוותה את האירוע בקולה ובשיריה וסימה את המפגש בשיר ״ משמר הגבול זה הבית שלי״.
הנוכחים התפזרו ובידיהם תמונותיהם למזכרת מהמפגש מרוצים ניפגשים ועם טעם של עוד.


יעקובי דוד.
מפקד הגזרה בעבר.

 

----------------------------

 

כהרגלי אני כותב מספר מילים אחרי כל מפגש. אתמול היה מפגש נוסף ומרגש לא פחות ממפגשים קודמים, אני כוותיק במג"ב וחוויתי לא מעט אירועים עצובים וגם שמחים נהניתי מכל רגע, פגשתי חבר'ה שלא ראיתי שנים רבות. אין ספק שמפגשים כאלה תורמים המון למשתתפים המבוגרים ומעלה את המורל ומצב הרוח. כל הכבוד וההערכה למארגני המפגשים ואני מניח שלקיים מפגש כזה מורכב אינו פשוט כלל.


ישר כוח ובתקווה למפגשים נוספים כל עת שאנו על הרגלים.


נ.ב. לא שמעתי ולא ראיתי עמותות או אירגוני גימלאים שמקיימים מפגשים דומים, וכמובן אני מעריך מאוד את הפגישות התקופתיות המתקיימות מידי פעם במסגרות קטנות יותר כמו ברעננה וכו'.


יום טוב לכם ובהצלחה למפגשים הבאים

 

בברכה ובתודה

אלי אלון

 

----------------------------

 

במפגש לוחמי מג״ב גזרת/תחנת מטה יהודה יום ב׳ 18/5/2015 במושב זכריה הצופה על עמק האלה הוזמן גימלאי רפ״ק שלמה פרץ להקריא, מפרי עטו, מקמה ללוחמים : -

 

אלף תשע מאות שמונים ותשע,
הסיירות הירוקות בנהמת מנועים
שועטות בנתיבי צורך צו השעה
בין שוד חקלאי למניעת פיגועים.

 

בתוך גוב אריות פועלים הלוחמים,
סיירי מג״ב גזרת יהודה,
אל מול חמסנים שהעזו לגנוב,
הציבו נחישות וחכמה מול העבריינים.

 

בין נוף הררי לניקבה ומעיין,
בינות נחלים, נקיקים וצורים,
בין רחשי קולות ליל ותן בכיין,
בצהרי ימי קייץ ובחורפים אפורים.

 

סיירים רכובים חגורי אפודים,
מנווטים בדרכי המילוט והשוד,
במרדף עד חורמה בכל מאודם,
כך שוטרי הגזרה וכהנה עוד.

 

וחולפות השנים שנות תשעים עד הלום, ואל נוכח העובדה לעיני המתבונן,
הפכו סיירים לקצינים של היום,
מבית מדרשו של מגב הלוחם.

 

שוטרי וקציני גזרת יהודה,
שאו ברכה ותפילה לעתיד של שלווה,
מי יתן ולעולם לא תדעו יום פקודה,
לכם ולביתכם רוב אהבה! .

 

image001

 

 dasdasdasasdas

 

 dasdasdasd

 

 

 

 

asdasdasda