להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

יזכור ללוחמי מג"ב

פריד קזאמל

"פריד, בן מחמוד ונאזיבה, נולד בשנת 1941 בכפר בית ג'אן. למד בבית ספר יסודי בכפר. לא המשיך את לימודיו התיכוניים מאחר והיה צריך להטות שכם בעול פרנסת המשפחה, אשר מנתה 10 נפשות.
בשנת 1958 נשא פריד את נאיפה ועבד לפרנסת המשפחה כבנאי. את כל מרצו השקיע בחינוך ילדיו, כדי להשלים את שהחסיר הוא.
אחד מבניו משרת כקצין בשירות בתי הסוהר. בן נוסף מסיים את לימודי הרפואה.
בחודש ינואר, בהיותו כבן 26 שנה, התנדב פריד לשרת כשומר באחד מיישובי הצפון וגויס למשמר הגבול כשוטר שלא מן המניין.
ביוני 1970 ביקש לשנות את מעמדו לשוטר מן המניין ואכן מבוקשו ניתן לו ומעמדו שונה. לאחר הכשרתו כלוחם הוצב לשרת ביחידות מג""ב כלוחם מן השורה.
במסגרת הכשרתו עבר קורס טירונים, קורס נהיגה, קורס נהגי זחל""מ, קורס מפקדי חוליות וכן נשלח לקורס השלמת השכלה.
בחודש פברואר 1978, כאשר היה בסיור לילה על כביש המערכת בצפון, נפתחה עליו אש בזוקות ומקלעים. פריד השיב באש ופעל בהתאם להוראות וביצע את המוטל עליו ללא דופי. על כך הוענק לו פרס כספי על ידי ראש אגף כח אדם של משטרת ישראל.
פריד היה אדם חביב ונוח. היו לו חברים רבים מבני הכפר ,אשר רחשו לו כבוד רב והעריכוהו רבות על אופיו החזק והאמיץ. אהב את עבודת האדמה. בבעלותו היה כרם ענבים קטן, אותו נהג לבצור מדי שנה יחד עם כל בני משפחתו.
פריד הוערך על ידי מפקדיו כשוטר ותיק המבצע את המוטל עליו בצורה טובה מאוד, יוזם, חרוץ, יעיל ונאמן. שימש בדרך כלל כנהג בצוות סיור וכנהג נגמ""ש. גילו המבוגר לא הפריע לו. שימש כאב לחבריו הצעירים ביחידה ושימש להם דוגמא בהופעתו הנאה, במשמעת העצמית ובשיתוף הפעולה עם מפקדיו.
במהלך מלחמת שלום הגליל הועבר עם חבריו לפלוגה כ""א לשרת בלבנון.
במהלך מלחמת ""שלום הגליל"", בזמן שצה""ל פעל כנגד אירגוני אש""פ והחיזבאללה בלבנון, פעל מג""ב בשיתוף פעולה עם השב""כ במיגור קיני מחבלים בעיר צור. הם שוכנו במתקן שהיו בו שני מבנים בני שתי קומות.
ביום שישי 4.11.83, בשעה 06.00 בבוקר, פנה טנדר שברולט מכביש ראש הנקרה-צור לעבר המתקן. המתקן כולו היה מוקף סוללת עפר, גדר היקפית ואובטח בשמירה מתמדת. הטנדר שנסע במהירות עורר את חשדו של המקלען שפתח באש לעברו. שומר נוסף שהבחין במתרחש פתח אף הוא באש לעבר הרכב החשוד. למרות האש, פרץ את שער הכניסה למתקן ונכנס בין שני המבנים. הנהג המתאבד הפעיל את 500 קילוגרם חומר הנפץ שהיו ברכב וגרם לקריסת שני המבנים. המנוח, ששהה באותה עת במתקן, מצא בו את מותו. נטמן בחלקת קבר משפחתית בכפר בית ג'אן. השאיר אחריו אשה ותשעה בנים ובנות, ביניהם התאומים עלא וליאל, שהיו בני שנה ביום נפילתו.
בדברי ההספד שנישאו על ידי מפקדו נאמר: זמן רב יעבור עד אשר נתרגל לכך שמקומו של פריד נפקד מאיתנו ולא נראה אותו עוד בנופה של פלוגה כ""א. פריד, נשוי ואב לתשעה ילדים, מילא מגוון של תפקידים מבצעיים ותרם חלק בלתי מבוטל בשמירה על גבול הצפון במשך שש שנים. בפלוגה כ""א שירת כנהג מבצעי עד יומו האחרון. נתן דוגמא אישית לכל חבריו בכל התחומים. משוכנע אני שמידותיו, תכונותיו וליבו, לב הזהב שפעם בקרבו, יהיו נר זיכרון ויגרמו לכך שדמותו ואישיותו שכל כך הערצנו יעמדו לנגד עינינו לאורך ימים. כולנו מרכינים ראש ונושאים תפילה לעילוי נשמתך.
יהי זכרו ברוך !"
גיל: 42
תאריך לידה עברי: תש"א
תאריך פטירה עברי: י"ח טבת תשל"ח
תאריך פטירה: 05.11.1983
חזרה