להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

יזכור ללוחמי מג"ב

חמד אבו טרייף


חמד, בן ג'אבר וטוייסו, נולד בשנת 1946 בכפר ירכא, שם גם סיים את לימודיו היסודיים בהצטיינות ועם תעודת גמר בציונים גבוהים. אך למרות זאת לא הצליח ללמוד בתיכון. עד לגיוסו לצה"ל עבד בכל מיני עבודות מזדמנות ובשנה שקיבל כלכל את עצמו ועזר בפרנסת בני משפחתו.
בהגיעו לגיל 18 התגייס לצה"ל ושירת ביחידה הדרוזית שחנתה אז בדרום הארץ. כאן הוא סיים את תקופת הטירונות ונשלח לקורס מ"כים ובסיומו שימש מפקד כתה וחייליו העריצו אותו ואהבו אותו מאוד. הוא נתן להם יחס של חבר ולא רק מפקד. לאחר שנתיים וחצי בשירות סדיר השתחרר עם חוות דעת טובה מאוד שאיפשרה לו להתגייס למשמר הגבול ובחיל זה שירת כלוחם וסייר מהשורה. את תפקידיו מילא תוך תושיה ואומץ לב כדברי מפקדו: "חמד ז"ל היה שוטר אחראי וממושמע, מפקדיו סמכו עליו ואף הוטלו עליו משימות לפקד על סיורים".
בשנת 1962, בתקופת שירותו במג"ב נשא לאישה את ביהאן, צעירה מכפרו, ונולדו להם שני בנים - ג'אבר וכרים ובת - נביה.
חמד גדל בכפר והיו לו חברים רבים. הוא סייע למשפחתו בניהול שטחיהם החקלאיים. הקפיד מאוד לשמור על הדת הדרוזית. מסור ונאמן היה למשפחתו עד יומו האחרון. היה לו קול ערב, הוא אהב את השירה ואת הריקוד המסורתי ועסק בהרמת משקולות.
ביום ה-30 במרץ יצא כוח של לוחמי משמר הגבול למשימה מבצעית ביטחונית חשובה באזור שכם שבגדה המערבית. בעת ביצוע המשימה נתקל הכוח עם חולית מחבלים חמושים. התנהל קרב קשה ובמהלכו נהרגו מספר מחבלים ואחרים הצליחו לברוח. בקרב קשה זה שהתנהל פנים אל פנים נפל הלוחם האמיץ חמד מאש המחבלים. למחרת היום הובא לקבורה בטקס רב משתתפים כשחבריו ממג"ב נושאים את ארונו העטוף בדגל המדינה על כתפיהם.
בן 24 היה במותו. השאיר אשה ו- 3 ילדים, נטמן בחלקה המשפחתית בכפר ירכא.
"יהי זכרו ברוך לנצח נצחים".

גיל: 24
תאריך לידה עברי: י' תמוז תש"ד
תאריך פטירה עברי: ב' ניסן תשכ"ח
תאריך פטירה: 01.04.1968
חזרה