להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

יזכור ללוחמי מג"ב

יאסר אבו זידאן

"רס""ל יאסר אבו ז'ידאן ז""ל בן חמזה וסמיה נולד בישראל בשנת 1957. נפל בשנת 1983.
נולד בכפר מג'אר כבן בכור. מקטנותו טופח ע""י אביו, שלקח אותו לכל מקום, ללמדו דעת. משחר ילדותו היה ילד עדין נפש אשר ביטא את כשרונו במכחול. למד בבית הספר היסודי בכפר הולדתו מג'אר, ובבית הספר התיכון במגמה חקלאית בכפר ראמה. היה תלמיד חרוץ. שילב יחד לימודים, פעילות חברתית ועזרה למשפחה.
בשנת 1977 נשא לאשה את נדא. לזוג נולדו שלושה בנים: אימן, ריזק ואדהם. הם החליטו לבנות את ביתם בכפר הולדתו מג'אר. המנוח ערך סיור בכפר ומצא מקום. בחירתו היתה צלע הר, אשר מכל חלון בביתו נשקף נוף נפלא של צמחיה ירוקה וכחול הכנרת, כאשר את הנוף חוצה המוביל הארצי. הוא לא הספיק להנות מביתו החדש שהיה עדיין בשלבי בנייתו, בנופלו.
המנוח החל את שירותו במסגרת כוחות הביטחון בשנת 1974. את שירות החובה עשה בחטיבה 300. חלק מהתקופה שירת יאסר - בשומרה, עזה ובירנית. במהלך השירות עבר קורס מפקדי כיתות. ביולי 1978 התנדב לשירות קבע במג""ב. עבר קורסים והשתלמויות אשר הסמיכו אותו להיות סמל מחלקה. את שירותו עשה בפלוגה כ""א, שישבה בבית נטופה.
ליאסר היה כושר מנהיגות טבעי. פקודיו ומפקדיו אהבו את חוש ההומור הטבעי שבלט בו ועזר לגיבוש היחידה. כמאחד, כאשר הפלוגה נכנסה ללבנון לאחר שארע אסון צור א', המשפט שבו השתמש היה: ""כולנו יחד"" - רק כך נוכל להפיק את מלוא התועלת במשימות שלנו. לאחר שהיחידה חזרה מפעילות מבצעית התנדב לארח את הלוחמים: ""אני מכין קפה, כולם באים אלי"", והלוחמים נשארו אתו עד השעות הקטנות של הלילה, כשהוא מרתק אותם בסיפורי עם יפים.
כשרונו הגדול היה הציור. הוא צייר ציורי נוף של הגליל ושל האזורים הכפריים. עד היום פזורים ציורי קיר מפוארים שלו בחדרי אוכל ובחדרי תרבות של יחידות מג""ב בכל הארץ. הציורים משרים שלווה ורגיעה על הסביבה, ובכך השאיר המנוח חותם זכרון לחבריו ולמפקדיו. היו לו תוכניות להירשם ללימודי אומנות. אך הדבר לא נעשה עקב העבודה הקשה במג""ב. גלריה לאומנות בתל-אביב הזמינה את יאסר להציג את ציוריו בתערוכה, אך הוא לא הספיק להיענות לבקשה, כיוון שהיחידה נכנסה ללבנון.
במהלך מלחמת ""שלום הגליל"", בזמן שצה""ל פעל כנגד אירגוני אש""פ והחיזבאללה בלבנון, פעל מג""ב בשיתוף פעולה עם השב""כ במיגור קיני מחבלים בעיר צור. הם שוכנו במתקן שהיו בו שני מבנים בני שתי קומות. ביום שישי 4.11.83 בשעה 06:00 בבוקר פנה טנדר שברולט מכביש ראש הנקרה - צור לעבר המתקן. המתקן כולו היה מוקף בסוללת עפר ובגדר היקפית ואובטח בשמירה מתמדת. הטנדר, שנסע במהירות, עורר את חשדו של המקלען והוא פתח לעברו באש. שומר נוסף שהבחין במתרחש פתח אף הוא באש לעבר הרכב החשוד. למרות האש, פרץ הטנדר את שער הכניסה למתקן ונכנס בין שני המבנים. הנהג המתאבד הפעיל את 500 קילוגרם חומר הנפץ שהיה ברכב וגרם לקריסת שני המבנים. יאסר ששהה באותה עת במתקן, מצא בו את מותו.
השאיר אלמנה ושלושה ילדים. נטמן בבית העלמין בכפר הולדתו מג'אר. מפקדו אמר בדברי ההספד: ""היית לסמל ולדוגמא. איבדנו שוטר מסור, מלא רוח התנדבות ונכונות למלא כל פקודה שהוטלה עליו""."

גיל: 26
תאריך לידה עברי: י"ב אדר א' תשי"ז
תאריך פטירה עברי: כ"ח חשוון תשמי"ד
תאריך פטירה: 05.11.1983
חזרה