להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

יזכור ללוחמי מג"ב

גאלב אבו מנסור


לעברו. סמ"ש גאלב אבו מנסור, בן סאלח וקוקב, נולד בשנת 1951 בכפר בית ג'אן. בן העדה הדרוזית. למד בבית ספר יסודי בכפר הולדתו. לאחר מכן למד שנתיים בבית ספר תיכון, במגמה עיונית, אך הפסיק את לימודיו כדי לעבוד ולסייע למשפחתו הענפה שמנתה 9 אחים.
בחודש ינואר 1969 גויס לשירות חובה והוצב לשרת ביחידת המיעוטים, שם שימש כלוחם ומילא את תפקידו על הצד הטוב ביותר. עקב כך נתבקש והסכים לשרת שנה נוספת בשירות קבע. בחודש יולי 1975 התנדב גאלב לשירות קבע במשמר הגבול, סיים מסלול הכשרת הלוחם לאנשי קבע והחל לשמש כלוחם ביחידות מבצעיות שונות באזור הצפון. בשנת 1977 הועבר לשרת בפלוגה כ"א. כהערכה לתיפקודו הנאות כלוחם נשלח על ידי מפקדיו לקורס נהיגה, שבסיומו החל לתפקד כנהג לוחם. חבריו ליחידה מעידים כי היה אדם נוח, המבצע כל מטלה בצורה רצינית מאוד, תוך הקפדה על כל פרט ולו השולי ביותר.
את אשתו פאוזיה נשא בשנת 1976, ובמהלך השירות נולדו לו 3 ילדים. הקפיד לטפל במשפחתו בצורה הטובה ביותר ולא חסך מאמצים כדי לתת למשפחה את כל אשר יכל. במהלך מלחמת שלום הגליל הועבר יחד עם יחידתו לשרת בתוך תחומי לבנון כנהג לוחם. במהלך מלחמת "שלום הגליל" בזמן שצה"ל פעל כנגד אירגוני אש"פ והחיזבאללה בלבנון, פעל מג"ב בשיתוף פעולה עם השב"כ במיגור קיני מחבלים בעיר צור. הם שוכנו במתקן שהיו בו שני מבנים בני שתי קומות. ביום שישי 4.11.83 בשעה 06.00 בבוקר פנה טנדר שברולט מכביש ראש הנקרה - צור לעבר המתקן. המתקן כולו היה מוקף בסוללת עפר ובגדר היקפית ואובטח בשמירה מתמדת.
הטנדר, שנסע במהירות, עורר את חשדו של המקלען, והוא פתח לעברו באש. שומר נוסף שהבחין במתרחש פתח אף הוא באש לעבר הרכב החשוד. למרות האש, פרץ הטנדר את שער הכניסה למתקן ונכנס בין שני המבנים. הנהג המתאבד הפעיל את 500 קילוגרם חומר הנפץ שהיה ברכב וגרם לקריסת שני המבנים. גאלב ששהה באותה עת במתקן מצא בו את מותו.
הובא לקבורה בחלקת קבר משפחתית בכפר בית ג'אן.
השאיר אחריו אשה - פאוזיה ושלושה ילדים: מהא, סוהא ומנדומה.
בדברי ההספד שנשאו מפקדיו נאמר בין היתר: "מן הבולטים שבאבידות. הטרגדיה בצור היא העובדה האכזרית שעלינו להיפרד לנצח מגאלב וזמן רב יעבור עד אשר נתרגל לעובדה שלא נותנת מנוח, כי מקומו נפקד מאיתנו ולא נראהו עוד בנופה של פלוגה כ"א. היה אהוד מאוד על חבריו ליחידה וכל תפקיד מילא בהתלהבות רבה ולשביעות רצון מפקדיו".
גיל: 32
תאריך לידה עברי: כ"ז סיון תשי"א
תאריך פטירה עברי: כ"ח חשון תשמ"ד
תאריך פטירה: 05.11.1983
חזרה