להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

כנס קשר מג"ב לדורותיו דפי הנחייה

1

 הנחייה - כנס : " קשר מג"ב לדורותיו – 03.11.16

 

11:45 - כניסת החברים לאודיטוריום  

שקופית ברוכים הבאים + שיר של הגשש החיוור

 

     12:04 - ירדנה : צהריים טובים צברי

     להפסיק את השיר - להשאיר השקופית

 

צברי: צהריים טובים ירדנה

ירדנה: צהריים טובים וברוכים הבאים, לכם חברים, חברות ואורחים נכבדים,

אתם מתבקשים לכבות/להשתיק ניידים ואיתוריות. נשמח שתיהנו.       

התכנסנו לכנס ראשון של "אנשי קשר מג"ב לדורותיו", מערך של כ- 50 שנה וכבר נאמר: " אשרי האדם הלמד מעברו וצופה אל עתידו".

מפגש מלא התרגשות וזיכרונות. כנס מיוחד במינו, שהוא לא כמו לאסוף פלוגה ששירתה ביחד ויש לה זיכרונות משלה. לדעתי, גם אנחנו יכולים לקרוא לעצמנו פלוגה – "פלוגת הקשר המבצעית" הפרוסה ברחבי הארץ, מהצפון ועד הדרום, שצריכה ואמורה לתת מענה תקשורתי, מכל סוג שהוא, בכל מקום ומקום שיצטרכו אותה ובכל לחימה שלא תהיה: בפשיעה, בהפרות סדר, בלחימה אמיתית ובמבצעים שונים.

העיקר שיהיה קשר עם כולם והכל יעבור בשלום, תודות לענף הקשר שלנו. יש לנו על מה להתגאות. תודה וברכות מראש לכל אחד ואחת מאיתנו כאן, ולאלה שנבצר מהם להגיע וישמעו מהחברים.

לפני שנפצח בתוכנית, אנו נתחיל בשירת "התקווה" ונמשיך בדקת עמידת דומייה לזיכרם של אלה שנפלו בעת שירותם, של אלה שנפטרו בזמן השירות ושל אלה שנפטרו לאחר פרישתם מהשירות ואינם עמנו עוד. כל אחד יכול להעלות בדמיונו את דמותם של אלה שהוא הכיר, לרגע של זיכרון.

זיכרם יהא חקוק בלבנו לעד.

12:07 אבקש להזמין את להקת מגב לשירת התקוה      - שקופית – התקווה

ומכם הקהל נבקש לעמוד לשירת "התקווה"                       

12:09 צברי : נא להישאר לעמידת דקת דומיה                   - שקופית יזכור

          לזכר הנופלים והנפטרים

צברי : נא לשבת

                                                                                     

                                                                                                       2

12:11  קשר אלחוטי בין מפקד ללוחמים בשטח -               -  סירטון קצר     צברי : תודה לד"ר רפ"ק טל מישגב וציוותו על העזרה בסרטון.                                            

12:13 צברי : כשנכנסתם, שמעתם את השיר   שקופית -  קשר מגב לדורותיו                                           "הלו מרכזיה" של הגשש החיוור ועכשיו צפיתם בסרטון קצר. שני אלה ועוד כמוהם, מראים שלולא מערכת הקשר והאלקטרוניקה, והיום ענף טכנולוגיה ואמל"ח, אנשים כמוכם וכמוני, לא היה נוצר קשר ולו הפשוט ביותר, ובעיקר החשוב כ"כ, בין הלוחמים והמפקדים בשטח. כן, מערך חשוב ביותר.

         אפשר למחוא כפיים.

12:14 ירדנה : אז איך התחיל ונוצר הקשר, במשמר הגבול, מערך שנקרא "קשר", ובשמו כיום, כפי שנאמר, "טכנולוגיה ואמל"ח? את זה נשמע מפיו     של מר צברי. בהמשך נספר ממעט החוויות והקוריוזים שחווינו במהלך השנים. מאמינה שיש עוד המון ואנו נספר את אלה שהחברים היו מוכנים לשתף. בוודאי, כבר החלפתם זיכרונות ורשמים ביניכם, החל מהבוקר, עת נפגשתם, ונזכרתם בחוויות וקוריוזים נוספים.

כמספר ראשון, אני מתכבדת להזמין את מר צברי מאיר, שגם יישא את ברכתו.                                

 12:15 צברי :  אני שמח ומתרגש לראות את כל החברים. תודה מכל הלב ליוזמים ולתומכים בהקמת הכנס. תודה מיוחדת ליוזמת ,ירדנה שאול כהן, שהיא כמובן, מתוכנו. תודה למסייעים מהכומתות הירוקות ובראשם לידידנו הוותיק מר דוד ליבנה. תודה לצוות האנדרטה ולכל מי שסייע מאחורי הקלעים. תודה לקשר מג"ב ובעיקר תודה מיוחדת לכם שבאתם לכאן על אף הגיל והמרחק. כנס מהנה ומרגש לכולנו.

וכעת אפרט בפניכם את תולדות הקשר במג"ב :        

1. בתחילת שנת 1967 הוחלט על ידי מחלקת הקשר והאלקטרוניקה        (להלן מק"ש ) להקים מערך קשר במג"ב.

2. עד להקמת מערך הקשר במג"ב, יחידות מג"ב השונות קיבלו שרותי קשר ממרחבי המשטרה הסמוכים להן.

3. במרץ 67 הועבר מר משה שמעוני ממשרד קשר בפתח תקווה למג"ב דרום        ( גדוד 2 ) ומר מנחם גשרי הועבר ממשרד קשר בחדרה למג"ב צפון ( גדוד 3 ).

4. לאחר מלחמת ששת הימים ביקש מנחם גשרי לחזור למחלקת הקשר         ואני, מאיר צברי, גוייסתי למג"ב צפון בנובמבר 67 .

 

                                                                                                  3

5. לאחר המלחמה הוקם גדוד נוסף במג"ב שנקרא גדוד 1, הוא מרחב תיכון, לשם גוייס מר וקסלר אשר עזב לאחר זמן קצר והוחלף על ידי מר גולדשטיין שהיה שוטר חובה.                                                                                                    

6.בינואר 68 הגיע רס"ל ברקו נפתלי ממק"ש למטה מג"ב, לאחר שסיים לימודים בטכני של חיל האויר. בהמשך התקדם עד  לדרגת רפ"ק.

7. בשנת 68 ביצעו סמלי הקשר את העברת הציוד והתחזוקה ממרחבי המשטרה והפכו את מג"ב לעצמאי מול מק"ש.

עם כל ההערכה למק"ש יש הבדל בין נותני שרות מבחוץ לבין שהשרות          הוא שלך בפנים.

דוגמא: סיפור –   האנטנות.                                           שקופית - אנטנות                       התקינו מכשירים בנגמ"ש, כלי עיקרי, והבעיה היתה באנטנה. מטה ארצי המציא אנטנה, כשהוא לא מכיר את השטח. הגיע צוות שלם ממק"ש למג"ב בית שאן להתקנת האנטנה על הנגמ"ש. אכן היתה זאת אנטנה נפלאה ואיכותית בשם אנטנה גיי. אולם, עם יציאת הנגמ"ש מהבסיס נשברה האנטנה ע"י תקרת השער של המבנה. כמובן שלאחר מספר ימים קיבלנו אנטנות            עם קפיץ בבסיס האנטנה.                                             

12:22 ירדנה : תודה למר צברי על ברכתו ומאמינה שהצליח להעלות בנו זיכרונות מהעבר, ובעיקר בכמה מכם שהיו שותפים לניצוץ הזה, לאמונה הזאת, ולתורה הזאת.                                                                                                 

כן, התכנסנו היום, בפעם הראשונה, חברים וחברות,    שקופית– קשר לדורותיו  מכל רחבי הארץ, שעסקו ושיש כאלה שעדיין עוסקים בתחום                         הקשר והאלקטרוניקה.          

12:23 את כל המערך                                              - שקופית - קציני קשר המכובד והחשוב הזה הובילו קציני הקשר לדורותיו, בשיקופית מימין לשמאל : ברקו נפתלי, מאיר צברי, משה שמעוני, שקד מנחם, יאיר נחומי, יוסי נח ז"ל, חיים נוואמה, יובל אהרוני, רומן בוז'ומלסקי, והיום אהרון קינרייך. תודה לכם.

נמחא להם כפיים.

 

                                                                                                       4

12:24 ירדנה : לאתנחתא בין הברכות אני         שקופית-  קשר מגב לדורותיו                                              מתכבדת  להזמין את להקת מג"ב שתנעים לנו במחרוזת שירים :                 מחרוזת שלמה ארצי

-        תודה ללהקת מגב . עוד נשמע אותם בהמשך

12:32 צברי : כן, היום התקבצנו כולנו, קציני קשר,  קשרים, מפעילים,טכנאים, ע"מ להיפגש, להיזכר ולהחליףחוויות משותפות, לטפוח על השכם ולחוש את התקופה שמילאה אותנו בעבר ולחלק מאיתנו גם בהווה, ולהבין עד כמה תרומתנו גדולה וחשובה בכל מערך יחידות מג"ב, באשר הן.

כן, יש במה להתפאר !!!

                                                                                                 

12:34 ירדנה :את הכפפה להרמת כנס מיוחד זה, זרק בפניי, כאילו סתם,   מר ליבנה. אמרתי "תן לי לחשוב ולעכל את זה." כי אני, לאור ניסיוני, יודעת במה כרוך הדבר. עברו מס' חודשים ועניתי בחיוב. ואז... התחלתי באיסוף שמות והתקשרויותיי לאחד אחד. הדם החל זורם בקירבי, בקצב מהיר, וניסיתי לחפש עד כמה שיותר חברים וחברות. וכמו שאמרנו בהתחלה, אנו לא פלוגה שיש בה מבצעים ורשמים של הביחד, חברתיים ומקצועיים, וההפקה אמורה להיות אחרת. התחלתי גם בראיונות טלפוניים עם החברים הוותיקים והצעירים, לאסוף חומר ותמונות, כשכל אלה מביעים את פעולותינו. הדבר לא היה קל במיוחד, אולם ההתרגשות וההתלהבות שניכרה בקרבי וגם בקירבכם נתנו לי כוח ורצון להמשיך ולהגיע עד הלום. מקווה שתיהנו גם בהמשך של היום.   תודה לכם על שיתוף הפעולה בינינו, וסליחה אם נדנדתי והתקרצצתי, ואולי חזרתי על דברים מספר פעמים.                                                                                                בוודאי, עם הגעתכם שמתם לב לתערוכת הקשר שהוצבה בכניסה, בניצוחו של סנ"צ קינרייך וציוותו, לתמונות שאתם שלחתם ומוקרנות על מסכי הפלאזמה ומקווה שנהנתם לראותן, וזה בזכותכם ובזכות ד"ר רפ"ק טל מישגב וציוותו.                    בחוץ גם מצאתם את ספר הברכות, זכרונות וההקדשה, נשמח שתמשיכו לכתוב ולמלא את רשמיכם. חשוב מאוד לעתיד, לבאים אחרינו.                                                                                                  טעמתם מהכיבוד הקל, ומאמינה שנהנתם גם מהסיור וההדרכה. בוודאי הבחנתם שבקירבנו הסתובב צלם תמונות מגנטים, שאותן תוכלו לקחת למזכרת. רצוי שכל אחד יקח לעצמו אישית כדי שלא יחסר לאחר.             תודה לגיא חן, הצלם.      

 

                                                                                                       5    

בסיום, ביציאה מהאודיטוריום, תקבלו שי צנוע שיחולק ע"י חברינו. מי שירצה דיסק של התמונות שראיתם בפלאזמה, אפשר לתת לי את המייל וישלחו לכם. ולסיום ממש, לפני שנקנח בארוחת צהריים כשרה במזנון, אנו נתאסף לצילום קבוצתי. נעשה זאת בדרך הכי מהירה. נא הקשיבו להנחיות.                                                                                         

12:39 צברי : לפני שנמשיך, נודה לעמותת הכומתות הירוקות,    שקופית - שבראשה עומד מר דוד ליבנה ( תנ"צ בדימוס), שעזרה בארגון,     העמותה  במימון, ומארחת אותנו במקום יפהפה וחשוב מאוד, למג"ב בכלל.

אני מתכבד  להזמין את מר דוד ליבנה, לשאת ברכה.                                  מגיע כפיים נוספות                    

-        תודה למר ליבנה והצלחה בהמשך תוכניותיך וחלומותיך בעמותה.

מר ליבנה - נשאר על הבמה ומזמין את שייח סלמאן באדר שיישא את ברכתו

צברי – תודה לשייח סלמאן באדר שכיבד אותנו בנוכחותו

                                                                                                    

12:44 ירדנה : במערך הנוכחי של הקשר במג"ב,   שקופית – קשר לדורותיו                                הטכנולוגיה והאמל"ח,אני מתכבדת להזמין  את פקד יניב פישביין קצין קשר מג"ב, לשאת ברכה בשם סנ"צ אהרון קינרייך, האחראי על הטכנולוגיה והאמל"ח במג"ב, שנבצר ממנו להגיע.                                                                                                   

-        תודהלפקד יניב, דרך צליחה לכל מערך הטכנולוגיה והאמל"ח במג"ב.                                                                                                  

12:46  צברי : אני מתכבד להזמין את סנ"צ דורון ביטון      - שקופית מק"ש   ר' מדור לוגיסטיקת התיקשוב, לשאת ברכה בשם נצ"מ יוסי רופא, ר' מחלקת הקשר והאלקטרוניקה של משטרת ישראל, שנבצר ממנו להגיע.           בהמשך יציג, סירטון, המתאר את מערך הקשר, היום.

                                                                                   סירטון מק"ש

-        תודה לסנ"צ דורון, שתרמת מזמנך והיגעת לברכנו ביומנו המיוחד. מקווה שהצלחנו להבין שמערך הקשר משתנה ומתקדם בהתאם להתפתחות הטכנולוגית ולצרכים החדשים בשטח.                             יישר כוח לכל העוסקים במלאכה.

 

                                                                                                       6

12:58 ירדנה : כאתנחתא שניה,                  שקופית -  קשר מגב לדורותיו                                      אני מזמינה את להקת מג"בשתשמיע לנו :

                               מחרוזת מזרח מערב

-        תודה ללהקה   

                                                                        

13:05 צברי : נמשיך ונספר,                               שקופיות מכשירים נייחים                                                  סיפורים מפי חבר'ה שהיו מוכנים לשתף בסיפורי השטח:

* נתחיל בסיפורים, שלי,על ההבדלים בין אנשי הקשר השייכים ליחידת מג"ב לבין המסופחים ממק"ש.

 1. ביקור ראש מק"ש, נצ"מ מוזס, במג"ב צפון. מר מוזס נסע איתי ברכב חזרה מהצפון עד בית ליד. בשעה 16:00 לערך קיבלתי הודעה על תקלה בנייח של מג"ב מצודת כח. אמרתי לו שאני חוזר לצפון לתקן את המכשיר. הוא אמר לי בתמיהה :"זה לא יכול להידחות למחר ?"

2. כאשר הייתי צריך לעזוב את התפקיד במג"ב צפון לתפקיד קצין קשר מג"ב, בא מועמד מקשר צפון, להיכרות. ביום הראשון או השני היינו בבית שאן ובערך בשעה 13:30 הודיעו לי על מכשיר נייח מקולקל במג"ב סאסא. אמרתי למחליף:                                                                                                   קדימה לסאסא. אמר לי: היום יום רביעי עובדים עד 14:00 איך נספיק?              כמובן שלמחרת הוא ויתר על התפקיד.                                                                                   

* ירדנהנמשיך בסיפורים שלי – נושא : יוזמה         שקופית – עם הטכנאי

1. אני קשרית, מפעילת טלפרינטר, אחראית משרד קשר, ולעיתים עוזרת קצין קשר מג"ב, מסורה, רצינית וחייכנית בעבודתי. ובעיקר לא אהבתי להיות תלויה באחרים גם לא בטכנאי קשר וטלפון למיניהם. אהבתי ללמוד לדעת איך לתקן תקלה ושהפתרון ייעשה על ידי, במקום ומהר. הטכנאים כ"כ סמכו עליי עד כדי כך שאישרו לי לתקן תקלות, בעזרתם, דרך הטלפון, והכל חזר לקדמותו ועבד ובכך חסכתי את הגעתם של הטכנאים, והעבודה המשיכה לשביעות כולם.

2. הייתי גם מהירה בהקלדת מברקים ארוכים,    שקופית – מכשירי טלפרינטר                                               במיוחד עם הסרט הצהוב. הקשרים "התנדבו בשמחה" לתת לי להקליד אותם.

 

                                                                                                       7 * צברי -  עוד על יוזמה - הרבה מאוד תקלות             שקופית –מכשיר ניידים                             היו במכשירים הניידים, בעיקר כאשר המכשיר היה למעשה תקין והבעיה היתה בחיבור החשמלי או באנטנה. אני יזמתי הכשרת איש טכני, שברוב המקרים היה הנש"ק של היחידה. עשיתי לו קורס מעשי וסיפקתי לו כלים וחלפים לתיקון. יש לציין כי מק"ש ברכה על הצעד ואף סיפקה כלים. הייתי מקבל כל יום דיווח מלא וכולם היו מרוצים. אגב, חלק מהאנשים האלה עברו מאוחר יותר לתפקידי קשר בשטח.

* ירדנה –לסיפור נוסף אני מתכבדת להזמין את       שקופית – כלי רכב מג''ב                                  רפ"ק חיים נוואמה שיספר את סיפורו. בעברית אומרים: כליהה עלה אללה.

בקרת ממ"ר מג"ב איו"ש.כידוע, היתה מתקיימת בקרת ממ"ר כל שנה בכול פלוגה במג"ב, ואכן נקבעה בקרה לפלוגה ששכנה במטה מג"ב איו"ש ברמאללה, כיום המוקטעה.                                                                        במסגרת הבקרה היו סוגרים את הפלוגה לחודש ימים, מציבים פלוגה חלופית ובזמן זה היו מצחצחים את מתחם הפלוגה ( שטיפה, צביעה, בינוי, נגרות    ומה לא.....).                                                                                            וכמובן היו מטפלים בכלי הרכב, שטיפה, צביעה, ניקיון תחתית הרכב,               שטיפת מנוע ובקרה לציוד הקשר.                                                                   מהיכרותי את מג"ב......... כק' קשר, הנחיתי את המ"פ, הסמ"פ, הרס"ר , המכונאי, הצבעי, בקיצור את כולם בפלוגה, להודיע לי יום קודם הטיפול                 כדי שהטכנאים יפרקו את ציוד הקשר והכריזה.כי היה לי ניסיון קודם במג"ב, קודם עושים ואחר כך חושבים.........                                                          ואז, בבואי בבוקר אני מביט לעבר הרחבה ומה רואות עיניי ?שורה של        15 ג'יפים עם ברזנטים מורמים ללא אנטנות צבועים להפליא, כאשר בין הכיסאות ירוק.אמרתי לעצמי איזה יופי , גילו ראש גדול, פירקו את המכשירים ואפילו את האנטנות, וצבעו. ממש כל הכבוד.                                               לא הייתי רגוע, התקרבתי לעבר הגיפים ומה רואות עיניי.........                       כל המכשירים מלאי מים משטיפה בלחץ וכולם צבועים בירוק כולל כל הביקורות הקדמיות הפקדים והצגים (מכשיר הכריזה במקור היה בצבע קרם ומכשיר הקשר בצבע כחול.......)                                                                                  כמובן מחר בקרת ממ"ר "אדם" מה עושים ?                                                  פניתי לר' מדור תחזוקה, דאז מר מאיר צברי, וכמובן דאג להרגיע,                אמר לי תביא הכל ויהיה בסדר.

                                                                                                 8    ואכן הפלוגה זכתה בעשרה מכשירים חדשים........

תמיד שאלתי את עצמי: מה הם רצו, שיגדלו מכשירים נוספים חדשים ? ......

ירדנה -נו.. מה אתם אומרים? לא קלים הם חייו של איש הקשר. תודה לנוואמה

* ירדנה - בעצם, היתה הערכה וחשיבות כ"כ     שקופית –מכשירים נישאים                                                                           גדולה למערך הקשר, והמפקדים רצו את מכשירי הקשר הכי טובים והכי חדישים. מספרים, שהיו מלחמות של שוויצריות ותחרויות בין המפקדים הגדולים, למי יש את האיבזור הכי חדיש ברכב ובבית, מבחינת מכשירי קשר. לדוגמא: במבצע "גברת טאצ'ר", מספר מר ליבנה, איך אילתר כביכול סוג של מכשיר קשר, עבד על הנהג של מר אדם, בקשר לאותו מכשיר "חדיש ומחודש" ואמר שהוא הראשון שקיבל, ובעצם לא היה קיים ולא נברא. הנהג הלך לאדם וסיפר לו. אדם בא לליבנה במין התרעמות, והשאר הפך לצחוק ונרגעו הרוחות. גם את המכשירים הבאים, המפקדים רצו את ההכי מתקדמים.                                                                                                          

המכשירים שהיו באחריות הקשר :    פקסים                             שקופית פקס

                                               קשר קווי                            שקופית – קווי

                                              אינטרקום                    שקופית - אינטרקום

                                                                                               

* צברי אני מתכבד להזמין את שם טוב                         שקופית – בית שאן     

קצין קשר, תנ"צ בדימוס מאיר צברי ועבדכם הנאמן. אנחנו שני חברים לנשק הכי טובים, בדם, באש ובמים, לעד במשפחת מג"ב. היינו בתורנות במטה המחטב דאז, מפקד וקצין תורן. בשעת הלילה התקבלה הודעה שמכשיר הקשר בבית שאן לא תקין. מיד התארגנו, צברי ואני, לתיקון המכשיר מאחר והממסר נמצא בכוכב הירדן והצד השני בבית שאן. לא עוזבים עד שנותנים מענה לתיקון מכשיר הקשר. בשעה 02:00 בערך, בדרכנו חזרה למטה בצפת עצרנו להשתין, סליחה מכבודכם, ליד המזבלה בבית שאן. כשהגענו חזרה למטה לקראת 03:30 התקבלה הודעה בהולה, דרך חטיבת צה"ל ומכוחות נוספים בשטח,   על חדירת חוליית מחבלים לעיר בית שאן ויש בידיהם בני ערובה, מבלוק מגורים של אחד הבתים. צברי, כוחות נוספים ואני, יצאנו למקום האירוע,   הוקם חפ"ק משותף עם צה"ל. האירוע הסתיים, כל המחבלים חוסלו,           

 

                                                                                                      9

ולצערנו מספר בני ערובה נהרגו. לאחר תחקיר ראשוני הוברר שהמחבלים   שהו במזבלה, במשך הלילה, במקום בו עצרנו. ועל כך מודים לאל שניצלנו.

* צברי- 2 סיפורים נוספים – על מסירות לעבודה           – שקופית – סנדוויצ'ים

שם טוב, טכנאי במג"ב צפון שעבד איתי:

א.    סיפור ראשון - השרות שנתנו בתוך מג"ב היה ללא מגבלת זמן. היינו יוצאים למבצעי בקר, לביקורת. הכנתי לשנינו סנדוויץ' בעטיפה כלשהי וטסנו לעבודה. (תמונת הסנדוויצ'ים בטח מגרה את התיאבון שלכם. עוד רבע שעה נצא לארוחת הצהריים.) בכל אופן,  רצינו להספיק לעשות עבודה בשטח. כ"כ היו  גם תקריות ואירועי פח"ע. תמיד רצנו ראשונים להקים חפ"קים, לחלק מכשירי קשר, להחליף סוללות למכשירים שהסוללה נגמרה. דאגנו לחברים בשטח שציודם יהיה תקין לעבודה.                                                                          והאמת, אף פעם לא עשינו חשיבות לשעות. חשיבות העבודה, המחויבות והמסירות היו טבועים בנו, באמת ובתמים.                              זה בטח לא חדש לכם.                                                                                               

ב. סיפור שני -

שם טוב מספר גם על מוסר עבודה,                   - שקופית – מבצע קיסינג'ר            עבודה זה קודש .                                                                             באחת השבתות הוזעקנו לירושלים, למבצע קיסינג'ר. ידעתי שצברי דתי,            אך הייתי צריך את ההנחיות שלו. התגברתי על ההתלבטות, אזרתי אומץ והתקשרתי אליו. צברי ענה והסביר לי מה לעשות ואיך להתארגן ולהגיע אליו הביתה, לפתח תקווה, ונסע איתי למבצע הבהול בירושלים.                           כאן למדתי ממנו את מוסר העבודה ועוד דברים נוספים.                                                                                        

* סיפור אחרון, שלי בנושא קבלת סיוע מאנשי השטח-     שקופית – כלב +קווי זכור לי מקרה בו התקנו קו טלפון שדה מבסיס טבחה לעמדת לחץ שהיתה במרחק של 2 קילומטר על מוביל המים הארצי. הקו שחצה את הכביש הראשי היה מתנתק מידי פעם. עלה רעיון להעביר את הקו בתוך מעביר מים מתחת לכביש, אולם המעבר היה צר ומלא חול. שוטר מג"ב מקומי, שהיה דרוזי,    אמר לי שיש לו הצעה, מניסיונו בשטח. הוא לקח כלב קשר לו את החוט לגוף. הכניס אותו למעביר המים וזרק עליו אבנים. הכלב כמובן ברח בתוך המעביר ויצא מצד שני. המסקנה היא להקשיב לכולם.    

                                                                                                      10                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                

13:20 ירדנה : כאתנחתא, אני מתכבדת להזמין את        - שקופית ספריו       בני בר מנשה שהיה מפעיל קשר וגם מילא תפקידים נוספים בהמשך שירותו. בחייו, בין היתר חיבר 4 ספרים. היום הוא יקריא לנו שיר, שנכתב באחד מספריו, בשם " הליצן" שיש בו קצת מהחיוך וקצת מהעצב שהפך לחיוך,                     ורצוי שנעשה כך, בחיינו שלנו.

        " הליצן " – מאת בני בר מנשה

רציתי לספר לכם סיפור קצר עליז /ועצוב                                                                 על איש ומזל ביש האם זה גם מביש                                                        ליצן חצר חייכן חייכן

לרגל ההופעה שתה כוסית אחת                                                                       ועוד אחת ועוד קטנה                                                                                       ובידר והצחיק את הקהל

הסתובבה ילדה קטנה שובבה                                                                         שאכלה בננה וזרקה את הקליפה לבמה                                                          החליק הליצן ונפל על פניו

באחת חיוכו נמחק דואב וכואב                                                                             ודמעות צער ירדו על לחייו,                                                                     הקהל צהל וצחק, הליצן קם אסף את כוחותיו                                                    חייך חיוך גדול                                                                                                          אך בסתר ליבו נשאר עצוב עצוב על כי נפל                                                          הביט בילדה הקטנה עם מבט עגום והיא חייכה אליו

מאוזן לאוזן וליבו נמס ופתח בצחוק רועם רועם                                                    יחד עם כל הקהל הצוהל                                                                               בתום ההופעה התיישב על דרגש                                                                    בוהה וחושב עודנו עצוב                                                                                 ושומע קול עדין של הילדה                                                                       מחזיקה פרח לבן גדול בידה                                                                       ומושיטה לו כאומרת סליחה על מה שקרה                                                            הליצן מחבק אותה ומצמיד את האף האדום לאפה                                              אומר לה תודה                                                                                             והיא מתרחקת מנפנפת לו לשלום

-        תודה לך, בני, ודרך צליחה

                      

                                                                                                     11          

13:23 צברי :אני מתכבד להזמין את            - שקופית בית מורשת מג''ב       ד"ר רפ"ק טל מישגב שיספר מעט על המקום שבו אנו נמצאים. (החינוך וידיעת הארץ עדיין זורם בעורקיה של ירדנה, בהיותה בעבר גם קצינת חינוך בבה"ד מג"ב בבית חורון),                                                                                              וגם נצפה בסרטון קצר על מג"ב בכלל.                                    סירטון                                                             

תודה לך ד"ר טל מישגב ויש לנו במה להתגאות.                                                                                                                                                                                      

13:30 ירדנה : מתכבדת להזמין את להקת מג"ב –

לשיר את השיר :  " מגב זה החיל שלי"                   - 2 שיקופיות - למילים 

פזמון :  משמר הגבול זה החיל שלי,                                                                             משמר הגבול זה הבית שלי                                                                      משמר הגבול לוחמים לוחמות,                                                                              בין הכומתות הירוקות

הג'יפ דוהר נוסע הלאה במרחב                  באירועי ספטמבר ובמערה

על המשמר צופה לוחם במארב                  בקו ראשון עומד מוכן ללא מורא

בקו התפר בצפון, בדרום ובשטחים             על חומותייך עיר דוד שומר אני

נושא הדגל לביטחון הפנים                        אם אשכחך תשכח ימיני

פזמון: משמר הגבול זה החיל שלי ... X   2                                         

כשיעלה האור וכשתשקע חמה              בשמאל ימין אל המסדר הם נכנסים

האצבע על הדופק ער לכל צרה                  עומד בדום ומצדיע לירוקי מדים

בהיתקלות עם מחבלים ומול זורקי האבנים          כי לוחמייך במגב

עומדים טובי הלוחמים                                   אותך שומרים בכל מצב

                                                                  ארצי שלי, מולדת אב

 פזמון: משמר הגבול זה החיל שלי ... X   2                                               תודה ללהקת מגב שהנעימה לנו במשך הטקס  

                                          

                                                                                    

                                                                                                   12                                                                            

13:35 ירדנה : תם לו החלק הטקסי של יום מיוחד       שיקופית – לדורותיו                                   ומכובד זה.מקווה שהצלחנו לגעת ברוב מערך קשר מג"ב ולהעלות, ולו בקצת, מעט מהזיכרונות והחוויות.   נא להמשיך לשבת.                                                     אנו שמחים להיות שייכים לקבוצת קשר מג"ב לדורותיו, קבוצה מיוחדת זו.                                                                                               ולפני סיום החלק השני, הגיע רגע התודות : תודה גדולה וברוכה:                                                                                                               למר ליבנה, אבי גיטלי, דוד יעקובי – מעמותת הכומתות הירוקות.                      לצוות האנדרטה, בית מורשת וההנצחה של מג"ב ובראשה                            ד"ר רפ"ק טל מישגב. לקצין קשר מג''ב פקד יניב פישביין וציוותו                    בשם סנ"צ אהרון קינרייך, ראש טכנולוגיה ואמל"ח. לסנ"צ דורון ביטון,                 ר' מדור לוגיסטיקת התיקשוב, בשם ר' מק"ש נצ"מ יוסי רופא. לשייח סלמאן באדר. ללהקת מג"ב והמפקדת ירדן. לבני בר מנשה. לכוכי עובד וריקי מעוז.                  לגיא חן צלם המגנטים. לצורי האחראי על שובע הבטן שלנו.                                                                                                   ולמיוחדים שלי,חבריי לצוות : צברי מאיר, שם טוב פנחס וזאב ריבנר,      שתמכו בי ועזרו לי להריץ את הכנס המיוחד הזה.                                                                                

13:37 צברי : רוצה לומר תודה מיוחדת לירדנה.                                           ביום כזה אני מבין יותר את הפסוק מספר תהילים ."בכל הארץ יצא קוום ובקצה תבל מילהם". בהזדמנות זו ברצוני להודות למייסדים מר ברקו נפתלי          ומר שמעוני משה וכן לכל אנשי הקשר במג"ב לדורותיו על ההשקעה האדירה.            תודה מיוחדת לירדנה ומחיאות כפיים על היוזמה הנפלאה שגרמה לנו להתרגש מכל החבר'ה ומהסיפורים שלנו. ירדנה השקיעה ימים ולילות לארגון היום הזה                                                                                                 והצליחה לרתום לעזרתה באומנות את כל מי שהיא רצתה. בכל פעם שהיא דיברה איתי היתה התרגשות בדבריה והרגשתי שהיא עושה זאת באהבה גדולה ובציפייה למפגש הגדול. יישר כח לירדנה .                                                 כן, אפשר וצריך למחוא כף.

13:40 ירדנה : בעיקר, תודה מיוחדת לכם, חברים וחברות, שבזכותכם הצלחנו להרים כנס מיוחד זה. המשיכו לעשות חיל בחיל משמר הגבול ובכל מקום אשר אתם שם, ובעיקר בחייכם האישיים. ואתם אלה שעדיין שייכים ועובדים בענף הטכנולוגיה והאמל"ח, המגיעים ראשונים לשטח ויוצאים אחרונים, המשיכו לתת כבוד למקצוע החשוב מאוד הזה, ובזכותכם תהיה תקשורת טובה, ברורה ומהירה, בין לוחמים ומפקדים, אפילו לדבר הפשוט ביותר, ובזמן לחימה           יום יומית.                                                                                          יישר כוח !!!   אפשר למחוא כפיים של כבוד והערכה, לנו ולכל המערך כולו.

נא להישאר עוד רגע קט

                      

                                                                                                      13      

                                                         

13:43 ירדנה : להזכירכם : התמונות שאתם           שקופית – צאתכם לשלום

שלחתם ממשיכות להיות מוקרנות על מסכי הפלאזמה. -  שיר של הגשש- נמוך                                              נשמח שתחפשו בחוץ את ספר הברכות ותקדישו מעט ממילותיכם, ותעלו      על הכתב. מה שתכתבו יישאר לדורות. בבקשה, עשו זאת בלי להתקמצן.      גם תמצאו את תמונות המגנטים שאותן תוכלו לקחת למזכרת. רצוי שכל אחד יקח לעצמו כדי שלא יחסר לאחר. ביציאה מהאודיטוריום, ליד דלת היציאה, שניים מחברינו יחלקו שי צנוע. מי שירצה דיסק של התמונות שראיתם בפלאזמה, אפשר לתת לי את המייל וישלחו לכם.

ולסיום ממש, לפני שנקנח בארוחת צהריים כשרה, במזנון, אנו נצא מהאודיטוריום, נתאסף לצילום קבוצתי. נעשה זאת בדרך הכי מהירה.                  נא הקשיבו להנחיות. 

                         בתיאבון !!!       

                                                                                                                                  

ירדנה : שוב תודה לכולנו,                המשך השיר - ברקע - בווליום נמוך    

צאתכם לשלום. נסיעה טובה ובטוחה!    ביציאה – להגביר ווליום, בטעם