להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

דבר יו"ר העמותה

02.07.2020 / גילוי מצבה לחברנו מר דוד ליבנה ז"ל
 

בס''ד


בתאריך 2.7.20 משפחתו של מר דוד ליבנה ז''ל ערכה לו גילוי מצבה, לאחר 3 חודשים של לכתו, בטרם עת. טקס מאוחר לנוכח תקופת נגיף הקורונה,

בהשתתפות חבריו לשרות הצבאי, המשטרה, משמר הגבול ועמותת הכומתות הירוקות. נישאו דברים לזכרו.

בסיום, הוזמנו לבית המשפחה, לקיים תפילה וסעודת מצווה.

 

 

 

 

 

 

להלן ההספד מפי רב פקד (גימל') ירדנה שאול כהן, חברת עמותת הכומתות הירוקות.

תנ''צ (בדימוס) ליבנה דוד, נפטר 28.3.20
"דודי, דודי ילד שובב, אנחנו כולנו אוהבים אותך ". אלה חלק ממילים שכתב חברנו יעקובי דוד לכבוד יום הולדתך ה-70 , ולי היה את הכבוד להשתתף ולשיר אותן בפני חבריך השריונאים, מגבניקים ומשפחתך.
האם גם לפני 3 חודשים החלטת להיות "שובב" ולפרוח לנו בטרם עת ?
נכון, הדבר לא בידיך ולא בידינו.
זה היה בקר יום שבת, 28.3.20 שעה 08:15 , בו השמעתי צעקת כאב עמוקה והנייד נשמט מידיי, כמו בסרטים, ברגע שקיבלתי את ההודעה על פטירתך, בטרם עת, ומבקשים ממני לכתוב ולהודיע הלאה. איך אפשר להודיע דבר כזה לחברינו במשפחת מג''ב, שכל כך אוהבים ומעריכים אותך, כאדם וכמפקד. מסתבר שאפשרי, עם בכי ודמעות של כאב, בלי בושה.
לי אישית, היית לי אח ורע. נסענו רבות ביחד וסחפת אותי אתך אל עמותת הכומתות הירוקות. אהבתי להיות ולעשות דברים יחד איתך למען הזולת, למען החייל, חיל משמר הגבול, למען הגמלאים, למען ריווחת הלוחמים, החיילים הבודדים, הפצועים, הנכים, משפחות השכולות, היתומים, האלמנות, חללי מג''ב, פיתוח מוזיאון בית המורשת וההנצחה, ולאחרונה, הנחת את אבן הפינה להקמת אגף הזיכרון וההנצחה לחללי משמר הגבול. שמחה שהצלחתי לצלם ולתעד את האירועים, עד כמה שיכולתי.
נפגשנו, כמפקד ופקודה, אני הקטנה, עם אדם גדל קומה ונפש רחבה, כשהייתי קצינת חינוך בבסיס הדרכה מג''ב בבית חורון. סמכת עליי באופן מקצועי, והאדרת את הייחוס המשפחתי שלי, אלמנה עם 2 ילדים קטנים. נתת לי יד חופשית, והלכת איתי יד ביד, כדי להאדיר את מערך החינוך שכלל אהבת ידיעת הארץ, מורשת העם וחינוך, וזאת לפני כל המדורים המבצעיים והחשובים, בבסיס. לימים הבנתי מאיפה זה נבע. אמרת : " אנחנו יכולים לחוש גאווה וזקיפות קומה על תפארת היצירה שהתרחשה ומתרחשת כאן, בארצנו, בפרק זמן כה קצר יחסית. אנו כולנו כאן מאוחדים, חזקים ומחויבים להמשך קיומה של מדינת ישראל לנצח נצחים". חשובים, היו לך, גם הכנסים ומפגשים של חברים ואמרת, מתוך דברי יגאל אלון : " עם שאינו יודע את עברו, ההווה שלו רדוד ועברו לוט בערפל ".
היום, אנו ניצבים ליד קברך, לחלוק לך כבוד, מביטים לכל צד וכאילו מנסים לחפש את המילים.
בשבחך נפליג ונספר עליך עוד ועוד, מי בקול רם ומי בלב, ודמותך כלפיד וכלהבה, כמו שרואים במצבתך, בינינו לנצח תיקוד.
אתה היית מלח הארץ, דוגמא ומופת, בשביל כולנו ובשבילי.
כן, הייה גאה במה שהשארת אחריך.
כאב לכולנו, שלא יכולנו ללוותך בדרכך האחרונה, עקב נגיף הקורונה.
אתגעגע למילותך : "שלום החברה ירדנה, מה שלומך החברה ירדנה ? "
מצדיעים לך, מפקד וחבר יקר. זכרך עימנו, שריר וקיים !!!
נוח על משכבך בשלום !!!
חברתך, ירדנה שאול כהן


נפרדים מדוד ליבנה
 
28.3.2020 / אבל כבד נפל על כולנו, עם פטירתו ללא עת של יו''ר העמותה, תנ''צ ( גמלאי ) דוד ליבנה
 
הנהלת עמותת הכומתות הירוקות מודיעה בצער רב על פטירתו הפתאומית, ללא עת, של יו''ר עמותת הכומתות הירוקות, תת ניצב (גמלאי ) דוד ליבנה, לשעבר : מפקד בית הספר החילי מג''ב, 
סגן מפקד משמר הגבול וסגן מפקד המחוז הדרומי במשטרה. לאור המצב הבריאותי, במדינה ובעולם, בקשר לנגיף הקורונה, והנחיות החירום, ההלוויה והשבעה יתקיימו בחוג המשפחה ת.נ.צ.ב.ה.
 
 
 
דוד ליבנה לזכרו
 
מודעת אבל ליבנה
 

דברי הספד של ניצב יעקב שבתאי - מפקד משמר הגבול, שהקריא סנ"צ גבי יונה, רע"ן פרט ונפגעים של מג"ב

 

משפחת ליבנה היקרה,
מפקד משמר הגבול, ביקש ממני אישית למסור את תנחומיו ודבריו, לכם בני המשפחה היקרים. עקב המצב נבצר ממפקד החיל מלהשתתף בלוויה. אלו דבריו:
בצער רב התבשרנו אתמול על פטירתו של יושב ראש עמותת הכומתות הירוקות תת-ניצב (גימ׳) דוד ליבנה ז״ל.
אין ראוי מלהתחיל את הדברים על האיש שכה אהב את המדינה, ומורשתה התרבותית בשורות האלה שכתב שאול טשרניחובסקי:

 

"הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא קַרְקַע אֶרֶץ קְטַנָּה,
הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא תַּבְנִית נוֹף־מוֹלַדְתּוֹ,
אַךְ בִּרְבוֹת הַיָּמִים וּבְמִלְחֶמֶת־יֵשׁוּת,
וּמְגִלַּת־סֵפֶר חַיָּיו הוֹלְכָה מִתְפָּרֶשֶׁת, –
וּבָאוּ אֶחָד אֶחָד, וְיִגָּלֶה פֵּשֶׁר
כָּל אוֹת וָאוֹת וְסֵמֶל סֵמֶל כָּל הַבָּאוֹת,
שֶׁחֹקְקוּ עָלֶיהָ בְּרֵאשִׁית בְּרִיָּתָהּ, –
הָאָדָם אֵינוֹ אֶלָּא תַּבְנִית־נוֹף מוֹלַדְתּוֹ."

 

מר לבנה, כמו שקראנו לו כולם, מוותיקי החיל ובוניו, שימש בעשור האחרון כיושב ראש עמותת הכומתות הירוקות.
הוא התמסר בהתנדבות למען החיל, לטיפול ברווחת הלוחמים, בחיילים הבודדים, בפצועים, בנכים, במשפחות השכולות ולמען זכרם של חללי החיל.
הוא עשה רבות לביצור מורשת החיל ולפיתוח המוזיאון ובית המורשת וההנצחה. אלו מן הדברים הגלויים אשר ידענו עליו, אך רק מעט מהחסדים הרבים שעשה בסתר, זכינו לשמוע אודותיהם.
הוא תמיד היה שם בשביל כולם, עם אוזן קשבת, כתף תומכת, לב ענק ומבין, עם אהבה אינסופית, עם ירידה לפרטים הקטנים מתוך דאגה ואחריות ציבורית.
כל יתום, אלמנה, פצוע ולוחם ידע לפנות אליו ולקבל מזור לכאבו. הוא היה אבא וסבא של כולנו. כאבנו גדול, גדול מנשוא.
בכישוריו הרבים ובליבו הטוב ידע להיות המשענת לחיל כולו, הוא התייצב לכל בקשה באשר היא ועמד לצידנו בצורה איתנה ומלאת אמון בדרכנו, ובכך ידע תמיד להעשיר אותנו בחכמת חייו ובניסיונו הרב.
תקצר היריעה מלתאר את תרומתו למען מדינת ישראל בשירותו רב השנים בצה"ל, במג"ב ובמשטרה.
בחיל השריון עשה את ראשית דרכו, בו לחם כקצין במלחמת ששת הימים ובקרבות הקשים של מלחמת יום הכיפורים.
לאחר המלחמה החל את שירותו במשמר הגבול, מר ליבנה היה ממעצביו מחדש של החיל והכין אותו לאתגרי הטרור בשנות ה-70. הוא מילא שורה ארוכה של תפקידי פיקוד ומטה, עד לתפקיד סגן מפקד החיל.
הוא זכה להכשיר דורות רבים של לוחמים ומפקדים, איתם שמר על קשרים הדוקים מאז ועד היום. לאחר שירותו במג"ב המשיך לתרום בתפקידי פיקוד במשטרה עד לפרישתו.
עבורי מר ליבנה, היווה דמות מופת, איש ארץ ישראל היפה, מלח הארץ, לוחם ומפקד! אדם שאהב את ארץ ישראל בכל מאודו, טייל בה לאורכה ולרוחבה, חונן את עפרה ופעל רבות לבניינה ולביטחונה.
מאהבתו למדינה, הגיעה אהבתו הרבה למורשת החיל, לחשיבות הרבה של הזיכרון ההיסטורי, מורשת הקרב והעברת המסורת מדור לדור.
מר ליבנה יחסר לאלפי אנשים.
באופן אישי גם אני מרגיש היום שאיבדנו חבר, מנהיג ואיש טוב ויקר שזכיתי להכיר ולהוקיר. זכיתי לראות במו עיניי חסדים רבים שעשה בנגלה ובנסתר, בצניעות שאפיינה אותו כל כך.
המצב הקשה בו נתונה המדינה עקב משבר הקורונה מעצים את העצבות לכל מי שחולק לו כבוד ובפרט למשפחתו הגרעינית. אני עומד כאן היום בשמם של אלפי מפקדים, לוחמים בעבר ובהווה, גמלאים, שותפים לדרך, משפחות שכולות, נכים, פצועים, יתומים ואלמנות, שצועדים עמנו כאן היום כשלבם שותת מכאב על האובדן ועל אי יכולתם לחלוק את הכבוד האחרון שכל כך מגיע לו, מהרבבות שליוו בשנות חייו במעגלים רחבים.
אני מבקש לשלוח מכאן בשמם את תנחומנו וחיבוק אמיץ לכל המשפחה.
על האיש הגדול הזה נכתבה האמרה : " כל העוסקים בצרכי ציבור באמונה, הקב"ה ישלם שכרם".
אתה עסקת בצורכי הציבור לא רק באמונה, עסקת בהם בחרדת קודש. באהבה ובנתינה אינסופית. החסדים הרבים שעשית, לבטח יעמדו לימינך בדרכך האחרונה.
אנו נושאים תפילה שתמשיך לעמוד לימיננו בימים הקשים והבלתי נתפסים בהם אנו נתונים בשבועות האחרונים, תמשיך להיות מליץ יושר עבור משפחתך, משפחת מג"ב ועם ישראל כפי שעשית בחייך.
אנו מבטיחים להמשיך את מורשתו ודרכו של האיש הענק שהלך מאתנו אמש.
לנצח תישאר בליבנו!
יהי זכרו ברוך.
בהצדעה!
 

 

חברים / ות יקרים, מפקדי ולוחמי משמר הגבול בעבר ובהווה - משפחת מג"ב. עמותת הכומתות הירוקות הוקמה בשנת 1986.

מייסדי העמותה וממשיכיה שמו לנגד עיניהם לקדש את ההקרבה ומסירות הנפש של הנופלים ולהנציח את זכרם של חללי החיל , לשמר ולטפח את הקשר עם המשפחות השכולות, הפצועים והחיל עצמו.

להנציח את מורשת החייל ולהנחילה לדורות הבאים, לקיים ולחזק באמצעות העמותה את הקשר, בין החיל לבין בוגריו לדורותיהם.

בסמוך לצומת משמר הגבול בכביש ואדי ערה ,על גבעת חרובים יפיפייה ,ממוקם ופועל אתר ההנצחה לזכר נופלי משמר הגבול. האתר נבנה ע"י העמותה, נמסר למשטרת ישראל ומופעל ע"י משמר הגבול.

אתר ההנצחה פועל בכל ימות החול בשנה ומשמש גם כיד לבנים להתייחדות המשפחות והחברים עם המונצחים. אני מזמין כל אחת ואחד מהציבור הרחב ובמיוחד את יוצאי החייל עם צאצאיהם, לבקר באתר ההנצחה, כדי ללמוד ולהכיר את מורשתו של חייל מפואר זה השזור במורשת מדינת ישראל.

אני קורא ללוחמי החיל, בוגריו לדורותיהם וידידים להצטרף לעמותה, משמר הגבול הוא של כולנו וחרוט עמוק בלבנו, כל מצטרף חדש כחבר לעמותה, מחזק את החיל ותורם לביסוס והרחבת הקשר עם לוחמי החיל, מקנה כבוד והוקרה לנופלים ולבני משפחותיהם ומעל לכל נהנה מהזכות להיות שייך למשפחה גאה של לוחמי משמר הגבול לדורותיהם.

למעוניינים להצטרף כחברים בעמותה , ניתן להוריד באתר זה טופס הצטרפותו לשלוח בדואר עפ"י הכתובת שעל גבי הטופס.

מעבר לחברות בעמותה, נשמח מאוד במידה ותגלו מעורבות אישית להרחבת פעולותיה של העמותה היעדים רבים ואני תקווה שלא יישארו כחזון.


תנ"צ גמלאי דוד ליבנה

יו"ר עמותת הכומתות הירוקות