להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

פיתוח כלים חינוכיים

סגלי החינוך בחיל מהווים גורם מקצועי, יד ימינו של המפקד. עליהם לשקף למפקד את הלכי הרוח היחידתיים, לתת ייעוץ חינוכי כמענה לכשל ערכי, תוך שימת דגש על הערכים שנפגעו והנורמות השליליות ביחידה.

פיתוח כלים חינוכיים במג"ב- הדרך להטמיע מורשת וערכים!!

 

סגלי החינוך בחיל מהווים גורם מקצועי, יד ימינו של המפקד.
עליהם לשקף למפקד את הלכי הרוח היחידתיים, לתת ייעוץ חינוכי כמענה לכשל ערכי, תוך שימת דגש על הערכים שנפגעו והנורמות השליליות ביחידה.
המענה החינוכי יכלול- שיקוף למפקד, ניתוח אירוע ערכי, כליים חינוכיים ובחירת תכנית החינוך, תהליכי המשך, תגובה מיידית לכשלים ערכיים, מדידת מפקדים על עשייה ערכית וחיזוק ההצהרות הרשמיות של הארגון.
חינוך מג"ב עוסק בפיתוח מדיניות וכלים חינוכיים להנחלת ערכים בחיל.

 

הנחלת ערכים בבניין הכוח

בכל מסגרת מתאמנת\ קורס מתקיים תהליך הנחלת ערכים המותאם לכשירות הנדרשת. מתוך כוונה לתת ידע והיכרות מעמיקה עם ערכי החיל אשר ישפיעו על תודעה ערכית והתנהגות ראויה של הלוחמים בביצוע משימתם. בבניין הכוח הדגש הוא על בניית זהות מקצועית-ערכית באמצעות תשתית ידע ומיומנויות.

 

הנחלת ערכים בהפעלת הכוח
בשגרת החינוך ביחידה מתקיימות פעילויות והזדמנויות חינוכיות רבות להנחלת ערכים. מתוך מגוון רחב זה נדגיש את המודלים הבאים להנחלת ערכים-

 

 • תדרוך ערכי- לקראת יציאה לפעילות מבצעית עוברים הלוחמים תדרוך ערכי העוסק בתשתית ידע עוטף משימה ובדגשים ערכיים לקראת המשימה.
 • אימון ערכי- מערך הנשען על ההנחה כי כשם שמאמנים לכשירות מבצעית ניתן לאמן חשיבה ערכית. פעילות זו היא אחת מפעילויות הדגל של חינוך מג"ב ולה הדים רבים בקרב מפקדים ולוחמים.
 • שבוע כשירות ערכית- שבוע ייחודי במהלכו יוצאת הפלוגה משגרת המשימה המבצעית ומתאפשרת התבוננות פנימה למטרת בירור, גיבוש וחיזוק הזהות הערכית- מוסרית של הלוחמים.
 • תכנית החינוך השנתית- כמידי שנה נכתבת תכנית חינוך לכלל החיל סביב נושא שונה. חינוך מג"ב שם לנגד עיניו מטרה להיות רלוונטיים משנה לשנה ולהתאים את הנושא השנתי לצורכי הפלוגות.

תוכנית שנת העבודה המלווה לאורך השנה את העשייה החינוכית במג"ב לעולם אינה מנותקת מתהליכים חברתיים עמוקים שעוברים על החברה הישראלית. ככל שניטיב להישיר מבט לעומקם של צרכי החברה, למעמקי השסעים והגאווה הלאומית, המחלוקות והעוצמות הטמונים בנו כחברה, כך נוכל לדייק את עשייתנו ואמירתנו החינוכית עבור מפקדי החיל ושוטריו.
בשנת 2017, תוך בחינת הראוי להוביל את שוטרי משמר הגבול בחרנו לעסוק במוסר בקהילה כמושג מוביל.

 

כפועל יוצא לתכנית החינוך נכתבו כלים חינוכיים ייחודיים הממחישים מטרות אלו. נשמח לשתפכם בפועלנו:

 • ערכת "עולים על מילים"- ערב מפקד העוסק במילים. המילים שמייצגות אותנו, המילים שאנו בוחרים להשתמש בהן. תוך הבנה שמה אנחנו מייצגים יש לו השפעה מוסרית על הבית שממנו בנו, החברה בה אנחנו נמצאים ועל המסגרת בה אנחנו נמצאים. הפנים שלנו הם פני הבית, החברה, המסגרת אליה אנו שייכים- משמר הגבול.
 • יום עיון "החלק שלי בסיפור השלם"- יום ייחודי בהובלת "ממזרח שמש" בו נעסוק ביכולת של קהילה לשמור על כל הפרטים בה, באמצעות חיבור לסיפור היהודי והישראלי השלם. דרך קטעי למידה וחוויה חושית, יתחברו השוטרים אל ערכי והקהילה האישיים שלהם ושל יחידתיהם.
 • ערכת פאזלים "חלק בעולם"- ערב מפקד שיעסוק בחוסן של קבוצה ובכוח שיש במגוון בתוך הקהילה דרך ערכה הכוללת משחק פאזל שעל בסיסו יתקיים הדיון והשיח.

זהו קצה הקרחון בתהליך הנחלת ערכים, חיזוק גאוות היחידה והדגשת מורשת החיל לדורות הבאים.

 

 • Click to enlarge image 04_1.jpg Click to open image! Click to open image!
 • Click to enlarge image 04_2.jpg Click to open image! Click to open image!
 • Click to enlarge image 04_3.jpg Click to open image! Click to open image!
 •