להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

בית הספר להוראה

"מג"ב נרתם למשימות לאומיות מיום הקמתו. קיבוץ גלויות וקליטת עליה היו מהמשימות שלשמן קמה מדינת ישראל, וגם היום, במיוחד בתקופה סוערת זו הן משימות לאומיות ממדרגה ראשונה..." (מתוך דבריו של יעקב גנות, מפקד מג"ב בין השנים 2001-2002)

ביה"ס להוראת עברית 
ולהשתלבות חברתית במג"ב

"מג"ב נרתם למשימות לאומיות מיום הקמתו. קיבוץ גלויות וקליטת עליה היו מהמשימות שלשמן קמה מדינת ישראל, וגם היום, במיוחד בתקופה סוערת זו הן משימות לאומיות ממדרגה ראשונה..." 
(מתוך דבריו של יעקב גנות, מפקד מג"ב בין השנים 2001-2002)


מג"ב מתאפיין בקשת רחבה וייחודית של עדות ותרבויות. בחיל משרתים כתף אל כתף בני העיר ובני הכפר, יהודים ולא יהודים, דתיים וחילוניים, לוחמים ולוחמות, בני עיירות הפיתוח ובני הקיבוצים, עולים וותיקים. המפגש הבין תרבותי, המתקיים ביחידות השונות טומן בחובו פוטנציאל לצמיחה, להעשרה הדדית ולתחושת שותפות אך גם סיכון ליצירת מתחים וקונפליקטים.

ביה"ס להוראה של משמר הגבול אחראי על שילובם המיטבי של עולים ובני מיעוטים בחיל, באמצעות הקניית השפה העברית, העלאת המודעות ומתן כלים למפקדים ליצירת אקלים המושתת על ערכי קבלת השונה וכבוד האדם.

כיווני עשייה:

הוראת עברית

• ליווי צמוד במהלך הטירונות- עם כניסתם לחיל, בשלב הטירונות, מקבלים העולים ובני המיעוטים ליווי צמוד של מש"קית הוראה. המש"קית אמונה על הקניית השפה ועל תמיכה בשלבי ההתאקלמות הראשונים במג"ב ועד היציאה לשטח.
• אולפניות- אחת לחודשיים מתקיימת בבה"ד אולפנית ללימוד עברית לעולים ולבני מיעוטים לסירוגין. במהלך האולפנית השוטרים רוכשים כלים לא רק בשפה העברית. הוראת העברית למעשה מתבצעת תוך הקנית ידע על המורשת ועל החברה הישראלית, מתוך חשיבה שידע זה מהווה נדבך משמעותי נוסף בהשתלבותם בחברה.

קידום שוטרים בתוך החיל

• קורס דפ"ר- במהלך הטירונות, מועבר באמצעות מש"קיות ההוראה קורס של יומיים, המכין את כלל הטירונים למבחן על מנת להעלות את סיכוייהם להצליח ולהתקדם בתוך החיל. 
• קורס כשרים- ציון עובר במבחן כשרים הינו גורם מחייב עבור יציאה לקצונה במג"ב. בעבר, אחוזי המעבר היו נמוכים ביותר וזאת בשל רמת הקושי בבחינה וחוסר הכנה מקדמת. מצב זה הוביל לחוסר של כ-140 קצינים בחיל. על מנת לתת מענה לסוגיה, פנה מערך החינוך של מג"ב לחברה אזרחית. החברה- "מכון הדר" מעבירה קורסים בבה"ד. כל קורס אורך כשבוע. הקורס מתקיים בבה"ד מזה כשנתיים ותוצאותיו מדהימות- כ80% סיכויי הצלחה במבחן בכל מחזור.

סיפורים אישיים של שוטרים:

1. דניאל ספירו- שוטר בן 25 מפלוגת מ"ב באיו"ש עלה לארץ לפני כשנה וחצי מקנדה כדי להתגייס. דניאל עבר קורס עברית במחו"ה אלון ולאחר מכן שובץ במג"ב. לאורך הטירונות דניאל נתקל בקשיים רבים בשפה העברית, וכמו כן בשוני המנטלי בינו לבין טירונים אחרים הצעירים ממנו בשנים רבות. דניאל עבר את הטירונות בליווי צמוד של יוליה רייבנבך, מש"קית ההוראה. עם הזמן הוא הסתגל לשפה ולחברה ולבסוף סיים את הטירונות כמצטיין מחלקה. בנוסף, במהלך שהותו הקצרה בארץ פגש את כלתו לעתיד שגם היא עלתה בשנים האחרונות לישראל.

 

2. טגייניץ' טמריט- טגייניץ' עלתה עם אימה מאתיופיה ב2007. לאחר מספר שנים אימה נפטרה והיא נותרה לבד בארץ. טג'ייניץ' התגייסה לפני כחצי שנה לקורס סיירות, ובשל קשיי שפה רבים, שובצה בקורס אולפנית לעולים טרם יציאתה לשטח. אחרי האולפנית היא שירתה כסיירת במג"ב ירושלים. לאחר שירות של מספר חודשים בירושלים כסיירת- טגייניץ' החליטה כי ברצונה להיות לוחמת- וכעת היא טירונית בפלוגת "חנית" בגדוד גורן!

 

3. דימיטרי בזוס- דימיטרי, שוטר בן 23 מיחידת הלווים באיו"ש, עלה לבד מאוקראינה ב-2003 במסגרת תכנית "מסע". הוא חייל בודד, אימו נפטרה ואביו אינו מורשה לעלות ארצה מכיוון שהוא אינו יהודי על פי ההלכה. לפני שעלה, שירת דימיטרי בצבא האוקראיני, ולכן במג"ב הוא נחשב כחייל "מורעל" וממושמע הרבה מעבר למקובל. במהלך הטירונות שקלו לפלוט את דימיטרי בשל רמת עברית נמוכה. עבודה משותפת של מפקד הפלוגה ושל מש"קית ההוראה אשר נלחמו עליו בשל היותו שוטר טוב לב, חרוץ וחדור מוטיבציה, הניבו פירות והצליחו יחד להביא אותו אל קו הסיום. לאחר הטירונות דימיטרי למד בקורס אולפנית. חלומו להיות קצין במג"ב.

 

4. עודי חילף- עודי משרת במחט"ב חוף. הוא בן שכול לאב שנפצע במג"ב. חלומו של עודי היה להתגייס למג"ב וללכת בדרכו של אביו. עודי ניסה להשתבץ במג"ב במשך כשנה ללא הצלחה, עקב רמת עברית נמוכה מהנדרש. לאחר שביצע את המבחן 3 פעמים, אחרי מאמץ עצום והתמדה, הצליח לעבור את המבחן. בתחילת הטירונות חווה קשיים רבים בהסתגלות ובשפה, אך הצליח להתגבר עליהם והפתיע את כלל הסגל בהתקדמותו הרבה.

 

5. מכתבו של אבו ריא מסכנין, שוטר ערבי מוסלמי ששירת במשמר הגבול:

"אני השוטר אמיר אבו ריא מסכנין, ערבי-מוסלמי. 
התגייסתי לצבא ורציתי מאוד להגיע למג"ב- החיל שתמיד אהבתי וחלמתי להיות בו ביום מן הימים, והנה אני פה היום.

אני יודע שהמשימות של מג"ב הן רוב הזמן מול מחבלים, בשטחים. אני וכל שוטר, לא חשוב מה התפקיד שלנו עושים את העבודה כמו שצריך בכבוד, ובטח גאים בה.
פה מתחיל הסיפור שלי. אני בחרתי להתגייס למג"ב מ-2 סיבות:

א. בגלל דוד שלי שהיה לוחם במג"ב ונפצע בעזה על ידי מחבלים פלסטינאים. באותו אירוע נהרגו שלושה שוטרים מתוך 4. הרביעי היה דוד שלי שיצא עם פגיעה בראש ואיבד את ההכרה. המשפחה איבדה אותו. החלום שלו היה להצליח ולהיות קצין במג"ב לא יתגשם לעולם.
ב. הסיבה השנייה היא הסרט שאני משתתף בו שעליו ידעו בהתחלה רק המחלקה שלי. הסרט מדבר על בני מיעוטים שמתגייסים לצבא.

למה מתגייסים? בשביל מה מתגייסים? כדי להראות למדינה ולעולם... שיש חיילים ערבים בצבא ששומרים על המדינה שלנו וכי אנחנו חיים ביחד ולשנינו אין ארץ אחרת.

לסיכום, חשוב לי להגיד שאני מרגיש מחובר לחיל זה ורוצה להתקדם כמה שיותר במערכת, ולהשפיע על דעות קדומות בקרב אנשים.

מאחל לכולם הצלחה בהמשך השירות, הגשמת שאיפות והכי חשוב- 
תהיו מי שאתם ותאמינו בעצמכם."