להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

תאריכון אוגוסט

1.8- 1977- איחוד חיל החינוך עם פיקוד הנחל:

חיל החינוך והגדנ"ע מאוחד עם מפקדת פיקוד הנח"ל במטרה ליצור תהליך חינוכי רציף ושלם החל מהיות הנער מלש"ב (מיועד לשרות בטחון), דרך גיוסו לצבא, עבור בשרותו ועד לשחרורו. ייעוד החיל החדש: לפעול בקרב הנוער והחיילים להגברת מחויבויותיהם ומסירותם לשרות קרבי, משמעותי ותורם בצה"ל. בין היתר מטרותיו של החיל הוא, העמקת הכרתו של החייל והידוק זיקתו למדינה ולערכיה , הכשרתו להבין ולהעריך נכונה את אחריותו, תפקידו ומבצעיו כחייל בצה"ל וכאזרח מדינת ישראל.

 

13.8- 1950- הוקמה מועצה אזורית כפר כמא:

הכפר ממוקם בגליל התחתון המערבי, והוא הינו אחד משני כפרים צ'רקסים בישראל (ריחניה). ראשיתו ב1876, ובשנת 1950 הוא הוכר כמועצה מקומית. כיום מתגוררים בתחומיו כ-3000 תושבים. הקהילה הצ'רקסית בארץ הינם קהילה קטנה המונה כ4000 איש, אשר הגיעה לישראל מאזור הקווקז לפני כ150 שנה. הם מוסלמים סונים וקוראים לעצמם "אדיגה" (בצ'רקסית- איש שלם, אציל). מאז מלחמת העצמאות שירתו צעירים צ'רקסים בצה"ל וביוני 58 הודיע בן גוריון על החליט לכונן גיוס חובה בקרב צעירי השדה.

 

15.8-מבצע שבת אחים (ההתנתקות):

בשנת 2005 התבצעה צוכנית ההתנתקות לאחר החלטת הממשלה. בפעולה זו פינתה ישראל באופן חד צדדי את ההתיישבות הישראלית ואת מחנות צה"ל מרצועת עזה וכן ארבע התנחלויות מבודדות בצפון השומרון. משמעות התוכנית הייתה נסיגה מוחלטת של צה"ל לגבולות המדוייקים של הרו הירוק. בחבל עזה התגוררו ערב ההתנתקות כ-8,600 יהודים. התליך ההתנתקות החל ב15 באוגוסט, צה"ל השלים את הפינוי ב11 בספטמבר 2005.

 

21.8- התקווה נקבע כהמנון לאומי:

ההמנון נכתב בשנת 1878 ע"י נפתלי הרץ- אימבר. ההמנון מבטא את תקוות העם היהודי במשך שנות גלותו לחזור לחיי חירות ועצמאות במולדתו ההיסטורית. בקונגרס הציוני ה-18, שהתקיים ב21.8 1933 נקבע התקווה באופן רשמי כהמנון הלאומי של התנועה הציונית. ההמנון ממשיך ללוות את התנועה הציונית ומדינת ישראל, אך רק בשנת 2004 קבעה הכנסת בחוק כי הוא ההמנון הרשמי של מדינת ישראל.

 

25.8- הגדוד העברי הראשון בשנת 1917:

החל מראשית מלחמת העולם הראשונה העלו מנהיגים יהודים ובראשם זאב ז'בוטינסקי את הרעיון להקים גדוד יהודי שילחם במסגרת הצבא הבירטי וייסע להם בכיבושה של ארץ ישראל. בתאריך זה נוסד "הבטליון השלושים ושמונה של קלעי המלך", אליו התגייסו יהודים רבים והוא פורק מספר לאחר המלחמה.

 

26.8- "הפרוטוקולים של זקני ציון" 1903:

ספר זה הוא חיבור אנטישמי מפורסם הכותב כסדרת דו"חות מדיונים חשאיים של ההנהגה היהודית הכלל עולמית, אשר נערכו כביכול במקביל לקונגרס הציוני הראשון. מתוך הפרוטוקולים של הדיונים שמעולם לא התרחשו, עולה תוכנית משותפת ליהדות העולמית ולתנועת "הבונים החופשים" להרוס את המשטר הקיים בכל ארצות העולם, להשמיד את ערכי התרבות הנוצרית ולהקים ממלכה יהודית עולמית שבראשה מלך מבית דוד, זאת במטרה לשעבד ולנצל את כל העמים האחרים.


28.8- הפנתרים השחורים 1971:

התנועה הוקמה כתנועה חברתית שהוקמה בראשית שנות השבעים וביקשה לפעול כנגד ההפליה של בני עדות המזרח. התנועה הצליחה להביא את הנושא למודעות אך זכתה גם לביקורות ציבורית לאור האלימות שבהפגנותיה.

 

29.8- הקונגרס הציוני הראשון:

בא' אלול, 1987 נפתח בעיר בול שבשוויץ הקונגרס הציוני הראשון. הקונגרס היה המוסד העליון של התנועה הציונית- גוף דמוקרטי ייצוגי שבו קיבלו כולם זכויות שוות- גברים ונשים כאחד. הוא שימש מעין בית מחוקקים שהשתתפו בו נציגים נבחרים של קהילות יהודיות בעולם. כינוס הקונגרס היה למעשה הצעד הראשון ביישום המעשי של הפתרון המדיני לבעיית היהודים בעולם. בעת הקונגרס נולדה תוכנית בול, המבקשת להשיג בית לאומי לעם היהודי בארץ ישראל המובטח על פי משפט העמים. בסיומו של הקונגרס כתב הרצל ביומנו "בבול יסדתי את מדינת היהודים".