להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

תאריכון יוני

3 ליוני "יום האחדות:

יום האחדות הראשונה בישראל מבוסס עלה הבנה בדבר חשיבות יצירת החיבור בין אוכלוסיות שונות בחברה הישראלית, ומטרתו פתיחת תהליך המעודד עיסוק באחדות וסולידריות. היום יצויין בכל רחבי מדינת ישראל ובכלל המערכות. יום האחדות מהווה הזדמנות להעצים את השיח בנושא ביטויי הגזענות וחוסר הסבלנות הנשמעים לעיתים כלפי מגזרים שונים בחברה הישראלית. 5 ליוני- יום איכות הסביבה הבין לאומי- ביום זה מציין האו"ם את יום איכות הסביבה הבין לאומי בניסיון לעורר ברחבי העולם מודעות לסביבה ולעודד פעילות בנושא. ביום זה מודגשים משאבים ויוזמות שמקדמים את השמירה וההגנה על איכות הסביבה. וכל שנה מתמקד היום בנושא שונה.

 

5 ליוני 1967- מלחמת ששת הימים:

לנוכח החשש מהתקפה ערבית פתח צה"ל בהתקפה בחזית המצרית, המאיימת ביותר, ונערך לבלימה בגזרות האחרות. הלחימה נפתחה במהלומה אווירית שהשמידה את עיקר כוחו של חיל האוויר המצרי, ובהמשך נכבשו חצי האי סיני ורצועת עזה. לאחר התערבותה של ירדן בלחימה נכבשו מזרח ירושלים, והגדה המערבית. בחזית הסורית שנפתחה בהמשך, נכבשה רמת הגולן. המלחמה הסתיימה לאחר 6 ימים עת נכנסה לתוקפה הפסקת האש בגולן.

 

11 ביוני 1967- מלחמת ההתשה:

בתאריך זה חדרו ארבעה מטוסי קרב ממצרים לשטח סיני, ובקרב האווירי שהתפתח הופל אחד מהם. בו בזמן פתחו המצרים באש ארטילרית לאורך כל קו התעלה. כך החלה בגזרה המצרית תקופה של לחימה רצופה, שהתאפיינה בירי ארטילרי מסיבי מהצד המצרי, בפשיטות קומנדו ובתקיפת מטוסים. צה"ל הגיב באש, בפשיטות על קו התעלה ובעומק מצרים. באותה עת התנהלה לחימה גם בגזרה הירדנית נגד ארגוני המחבלים וצבא ירדן באזור הבקעה. אירועים אלימים נוספים התרחשו גם בגזרתה של סוריה. הפסקת האש נכנסה לתוקפה ב-7 לאוגוסט 1970.

 

6 ליוני 1982- מלחמת לבנון הראשונה (שמה הרשמי בתחילתה: מבצע "שלום הגליל"):

התרחשה בין ישראל לסוריה ולארגוני טרור פלסטיניים שפעלו נגד ישראל בשטח לבנון, על רקע מלחמת האזרחים בלבנון ישראל החלה בהפצצות של חיל האוויר הישראלי ב-4 ביוני 1982 כחלק ממבצע ערצב 19, שלאחריהן פלשה ישראל ללבנון ב-6 ביוני, והסתיימה כעבור 3 שנים, ביוני 1985, עם נסיגת כוחות צה"ל מרוב שטחה של לבנון והתייצבותם ברצועת ביטחון צרה לאורך הגבול 670 חיילי צה"ל נהרגו במהלך מלחמת לבנון וסה"כ כ-1,216 חיילים בין השנים 1982-2000. כ-17,825 ערבים נהרגו במהלך מלחמת לבנון. לפחות כ-10,000 מהם היו חיילים סורים וחמושים פלסטינים. בתחום המדיני, ממשלות רבות בעולם המערבי גינו את כניסת צה"ל לביירות ואת הימצאות הצבא הישראלי בלבנון והדבר פגע במעמדה המדיני של ישראל, שהיה במגמת שיפור לאחר הסכם השלום עם מצרים. מומנטום השלום עם מצרים נפגע והיחסים הוגדרו כ"שלום קר".

 

22 ביוני 1948- הוטבעה אלטלנה:

במהלך ההפוגה הראשונה של מלחמת העצמאות, התקרבה אל חופי הארץ האנייה ועל סיפונה מעפילים ונשק רב שרכש האצ"ל בחו"ל. התפתחה מחלוקת קשה על פריקת הנשק וחלוקתו: ממשלת ישראל דרשה שהנשק כולו יגיע לצה"ל שזה עתה הוקם, ואילו האצ"ל התעקש שחלק ממנו יועבר לכוחותיו בירושלים. בסופו של דבר, ירה תותח של צה"ל לעבר האנייה וגרם להטבעתה. פרשת אלטלנה היא פרשה חשובה בתולדותיו של צה"ל ובתולדותיה של מדינת ישראל. היא הציפה את החשש ממלחמת אחים והדגישה את החשיבות שבשמירתו של צה"ל כצבא ממלכתי ומאוחד.

 

26 ביוני- היום הין לאומי למניעת השימוש והסחר בסמים:

ביום זה בשנת 1987 נחתה ההכרזה נגד שימוש וסחר לא חוקיים בסמים. הראשות למלחמה בסמים בישראל מעריכה כי 300,000 בני אדם משתמשים בסמים באופן מזדמן או קבוע.