להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

תאריכון מאי

1 במאי – חג הפועלים הבינלאומי:
בתאריך זה מצוין בכל העולם "חג הפועלים". מטרת היום היא לבטא את מאבקם של העובדים לשיפור תנאי עבודתם ולהעמקתו של השוויון. מקורו של היום בהפגנות שנערכו בסוף המאה ה-19 בצפון אמריקה במטרה להגביל את יום העבודה לשמונה שעות. במדינות קומוניסטיות היה חג הפועלים לחג רשמי והוא צוין בתהלוכות ואירועים מיוחדים.

 

7 במאי , י"ח באייר - ל"ג בעומר:
ל"ג בעומר הוא היום ה-33 לספירת העומר, החלה בין פסח לשבועות. המסורת מציינת כמה אירועים היסטוריים שהתרחשו ביום זה: נעצרה המגפה שבה מתו 24 אלף מתלמידיו של רבי עקיבא, מרד בר כוכבא ופטירתו של ר' שמעון בר יוחאי. לזכרו נערכת מידי שנה במועד זה הילולה בהר מירון. אחד ממנהיגיו הבולטים של היום הוא הדלקת מדורות, מנהג שמאז ראשית הציונות רווח בכל חלקי הארץ.

 

9 במאי – יום הניצחון על גרמניה הנאצית:
ביוזמת עולי ברית המועצות (לשעבר) ונציגיהם בכנסת הוחלט לציין בישראל את יום כניעתו של הרייך השלישי והניצחון על גרמניה הנאצית. היום מצוין בטקס ממלכתי שמתקיים ב"יד ושם". ביום זה מציינים את תרומתם של הלוחמים היהודים שהשתתפו במלחמת העולם השנייה בצבאות בעלות הברית וביחידות הפרטיזנים. כ-200 אלף יהודים זכו לאותות הצטיינות על לחימתם.

 

10 במאי 1935 – העלייה החמישית:
בתאריך זה הוקמה נהריה, אחד מן הישובים הבולטים שהקימו עולי העלייה החמישית. עליה זו התרחשה בין השנים 1929-1939 והחלה בגלים צנועים, שהלכו וגברו. היא התאפיינה באוכלוסייה מהמעמד הבינוני שביקשה לקיים יישוב עברי על טהרת היוזמה הפרטית.

 

15 במאי 1941 – הוקם הפלמ"ח:
בתאריך זה סיכמו ה"הגנה" והצבא הבריטי על הקמת כוח מיוחד של מגויסים יהודים שיאומן ללחמיה פרטיזנית בגרמנים אם יגיעו לארץ ישראל. ביולי 1942, כאשר הוסר החשש מהתקדמות הגרמנים, שיתוף הפעולה הופסק. ה"הגנה" ביקשה לשמר כוח מאומן ומגויס והפתרון נמצא בשיכונו בקיבוצים ובחלוקת הזמן בין עבודה לטובת הקיבוץ לבין אימונים. הפלמ"ח לקח חלק בפעולות נגד הבריטים ובמאמץ בראשית מלחמת העצמאות. מפקדו הראשון היה יצחק שדב, ורבים ממפקדיו הפכו למפקדי צה"ל עם הקמתו.

 

17 במאי – כ"ח באייר - יום הזיכרון לקורבנות המסע מאתיופיה:
בשנת 1984 פסקו הרבניים הראשיים בדבר יהדותם של יהודי אתיופיה. פסיקה זו הייתה האות המבשר לתחילת העלייה מארץ זו. בסיוע אנשי המוסד אורגן מבצע במהלכו יצאו העולים למסע רגלי מאתיופיה לסודאן. כ-7,700 עולים הוטסו מסודאן לישראל. על פי האומדן מצאו את מותם במסע כ-4,000 יהודים. יום הזיכרון מצוין לזכרם של אלו אשר נפטרו בדרך להגשמת חלומם לעלות לארץ.

 

19 במאי 1950 – מבצע עזרא ונחמיה:
לאחר ההכרזה על הקמת המדינה החלו יהודי עיראק לעלות באופן בלתי חוקי לארץ דרך נתיבי בריחה שעברו באיראן. השלטון בעיראק הציע חוק שיתיר ליהודים לעלות לארץ בתמורה לשלילת אזרחותם, וכתוצאה מכך גבר זרם העלייה לארץ. עד שנת 1953 עלו לארץ כ-124,600 עולים מעיראק (מרבית הקהילה היהודית שהייתה שם).

 

24 במאי – ו' בניסן – שבועות:
חג השבועות הוא אחד משלושת הרגלים שבהם עלו בני ישראל לבית המקדש שבירושלים. החג מציין את יום מתן התורה לבני ישראל במעמד הר סיני, שבו נשמעו עשרת הדיברות לעם. המנהגים המאפיינים את החג – תיקון ליל שבועות, קריאת מגילת רות, אכילת מאכלי חלב וקישוט הבית בירוק.

 

24 במאי 1991 – מבצע שלמה:
בתאריך זה נפתח חלון הזדמנויות קצר וחד פעמי להעלאת יהודי אתיופיה לארץ ישראל. עם הרגעים המשמעותיים במבצע נמנים הטסת יותר מאלף עולים במטוס ג'מבו אחד, נחיתת שמונה מטוסים בשדה התעופה באדיס אבבה והימצאותם של 28 מטוסים באוויר בה בעת. במבצע זה עלו כ-14 אלף עולים ארצה.

 

24 במאי 2000 – היציאה מלבנון:
בסיום מלחמת "שלום הגליל" הביאו ראש ממשלת האחדות שמען פרס ושר הביטחון יצחק רבין בפני הממשלה החלטה ליציאת צה"ל מלבנון, ונסיגה לקו חדש בדרום לבנון שכונה "רצועת הביטחון". ההחלטה עברה ברוב קולות. הנסיגה ההדרגתית הסתיימה רשמית ביוני 1985, שלוש שנים לאחר שפרצה המלחמה. מאז ועד ה24 במאי 2000, אויש קו ביטחון בגבול הישראלי עם דרום לבנון. בשנתיים הראשונות שרר שקט יחסי, אך ב1987 המצב החל להידרדר, כאשר חיזבאללה החל להילחם על האזור. הארגון שם את צה"ל "על הכוונת" ותקף את המוצבים באזור הביטחון. אסון המסוקים ב-1997 הגביר את הלחץ הציבורי נגד השהייה הצבאית בלבנון והמחיר הגבוה שהיא גובה מישראל. במאי 2000, כ-18 שנה לאחר כיבוש השטח, יצא אחרון חיילי צה"ל מרצועת הביטחון.

 

30 במאי 2010 – מבצע רוחות שמיים:
בתאריך זה יצא משט אניות מטורקיה לכיוון רצועת עזה שמטרתו, לטענת מארגניו, הייתה שבירת הסגר על הרצועה. ישראל סירבה לאפשר פריקה של האניות בנמל עזה והציעה להעביר את הציוד לידי ישראל וממנה, לאחר בדיקה, יועבר לעזה. משתתפי המשט סירבו והמשיכו לשוט לעבר הרצועה. בעקבות זאת, לוחמי שייטת 13 עלו על ה"מאווי מרמרה". חלק מהנוסעים תקפו את החיילים באלות, במוטות ברזל, בסכינים ובירי מאקדחים שחטפו מהם.

 

26 במאי 1948 – הקמת צבא הגנה לישראל:
עם פרוץ מלחמת העצמאות ב30 בנובמבר 1947 לחמו לוחמי המחתרות השונות בערביי הארץ שסירבו לקבלת את תכנית החלוקה. ב26 במאי 1978 פקדה הממשלה בראשות דוד בן גוריון על הקמת צה"ל. הבסיס להקמתו היו חטיבות "ההגנה" אשר התארגנו מחדש. ב28 ביוני 1948 התקיימו טקסי ההשבעה הראשונים לצה"ל.