להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

תאריכון מרץ

3 למרץ 1992 – חוק יסוד:

כבוד האדם וחירותו – בי"א באדר תשנ"ב קיבלה הכנסת את חוד היסוד: כבוד האדם וחירותו. החוק מעניק הגנה על כמה זכויות אדם בסיסיות ובהן הזכות לחירות, לקניין ופרטיות וזכות האדם על חייו, גופו וכבודו. החוק מאפשר למעשה לבית המשפט העליון לעסוק בביקורת על הרשות המחוקקת, ולהכריז על ביטולם של חוקים אשר עומדים בסתירה לחוק היסוד או חותרים תחת זכויות האדם המעוגנות בו.

 

4 במרץ – תענית אסתר:

בי"ג באדר, יום לפני פורים, חל יום תענית המכונה "תענית אסתר". התענית נקבעה לזכר תעניתם של אסתר, מרדכי ויהודי שושן על רקע איומו של המן לפגוע ביהודים.
5 במרץ – פורים – בי"ד באדר ב' חל חג הפורים. הסיפור שברקע החג מופיע במגילת אסתר והתרחש בתקופה שלאחר חורבן בית המקדש הראשון. על פי המגילה זמם המן האגגי, אחד ממקורביו של המלך הפרסי אחשוורוש, "להשמיד, להרוג ולאבד" את כל היהודים שהתגוררו בתחום הממלכה. מן הגזרה הקשה הצליחו היהודים להינצל בזכות אסתר ומרדכי. החג נקבע לזכר ביטול הגזרה של המן והפיכתה ליום חג ליהודי הממלכה.

 

6 במרץ – שושן פורים:

בט"ו באדר חוגגים את שושן פורים. בערים שהיו מוקפות בחומה בזמן שיהושוע בן נון נכנס לארץ ישאל, נוהגים לקיים את מצוות הפורים יום לאחר חג הפורים. הסיבה לכך היא יום שמחה נוסף שחגגו היהודים, לבקשת אסתר המלכה, בעיר שושן – שהייתה אף היא מוקפת חומה.

 

8 במרץ – יום האישה הבינלאומי:

בתאריך זה מציין האו"ם את ההישגים הפוליטיים, החברתיים והכלכליים של נשים ברחבי העולם, את המאבק למען השוויון זכויות ונגד אפליה מכל סוג. יום האישה צוין לראשונה בשנת 1909 במסגרת המאבק המעמדי בארצות הברית; בשנים הבאות הפך ליום חג ברחבי העולם הקומוניסטי, ומ-1977 מציין אותו גם האו"ם.

 

14 במרץ 1978 – מבצע ליטני:

בתאריך זה החל מבצע ליטני. במהלך המבצע תקף צה"ל מטרות טרור, ביצע תמרון קרקעי בדרום לבנון ותפס את כל השטח שעד נהר הליטני. המבצע החל בעקבות גל פיגועים ששיאו בפיגוע "אוטובוס הדמים" בכביש החוף, שבוצע ימים ספורים קודם לכן. במהלך המבצע נורו קטיושות לעבר יישובי הצפון. כתוצאה מן הפעולה שונתה המציאות בדרום לבנון, הוצב באזור כח או"ם והתחזקו המיליציות הנוצריות.

 

26 במרץ 1979 - נחתם הסכם שלום עם מצרים:

בשנת 1974 חתמו ישראל ומצרים על הסכם הפרדת כוחות, לאחר שנים של עוינות משני הצדדים, ובכך החל למעשה תהליך השלום החשאי. ב1977 ביקר נשיא מצרים אנואר סאדאת בירושלים. ב-1978 נחתמו הסכמי קמפ דיוויד שהיו המסגרת להסכם השלום הסופי שנחתם ב-1979.

 

26 במרץ 1924 – העלייה הרביעית:

בתאריך זה עלה לארץ חיים נחמן ביאליק, המשורר הלאומי, מהבולטים שבעולי העלייה הרביעית. גל העלייה הרביעי לארץ התרחש בין השנים 1924-1931, ובמהלכו הגיעו לארץ כ-80 אלף עולים, מרביתם מפולין.

 

28 במרץ 1932 – המכבייה הראשונה:

המכבייה היא תחרות ענפית המתקיימת מידי ארבע שנים בישראל בהשתתפות ספורטאים יהודים מרחבי העולם. המכבייה נערכה במלאת 1800 שנה למרד בר כוכבא. המכבייה נפתחה בהשתתפות 390 ספורטאים שהגיעו מאוסטריה, בריטניה, ארה"ב, פולין ועוד.

 

29 במרץ 2001 – מבצע חומת מגן:

בתאריך זה החל מבצע חומת מגן. במהלך המבצע תקף צה"ל מטרות טרור ביהודה ושומרון והשתלט באופן זמני על הערים הפלסטיניות המרכזיות באזור, זאת במטרה לפגוע באופן אנוש בתשתיות ארגוני הטרור ולמנוע את איום הפיגועים על עורף ישראל. המבצע היה הצלחה צבאית ברורה; ישראל הצליחה לבלום את גל הטרור ולמוטט עד היסוד את כוחם הצבאי של ארגוני הטרור באיו"ש.