להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

תאריכון ינואר

1 בינואר – עשרה בטבת (יום הקדיש הכללי) – בי' בטבת חל יום צום שנקבע לזכר התחלת המצור של נבוכדנצר מלך בבל על ירושלים, שהביא בסופו של דבר לחורבנה ולהחרבת בית המקדש. לאחר השואה ועם הקמתה של מדינת ישראל, קבעה הרבנות הראשית בישראל את התאריך הזה כ"יום הקדיש הכללי" – בו מצוין מותם של יהודים מתקופת השואה, שאין אפשרות לדעת מתי בדיוק הלכו לעולמם, וקרובי משפחתם שיוכלו לומר במהלכו את תפילת ה-"קדיש", תפילה הנאמרת בכל שנה בתאריך הפטירה ע"י קרובי משפחה מדרגה ראשונה.

 

1 בינואר 1951 – האמנה למניעת רצח עם – בעקבות מלחמת העולם השנייה אומצה על-ידי האו"ם האמנה למניעת רצח עם הקוראת למדינות החברות באו"ם למנוע ניסיונות לחיסול קבוצות אתניות, תרבותיות או פוליטיות. בתאריך הזה נכנסה האמנה לתוקפה.

 

3 בינואר – יום הולדת הנביא מוחמד – מתרחש ביום ה-12 של החודש ה-3 בלוח ההיג'ארי. הנביא מוחמד, נביא דת האסלאם, נולד בעיר מכה בשנת 570 לספירה הנוצרית. יום ההולדת של הנביא לא נחגג בחייו אלא במהלך מותו, מתוך הכבוד שרוחשים כלפיו המאמינים המוסלמים. מועד יום הולדתו אינו מופיע בכתבי הקודש המוסלמיים, אלא נקבע בעבר, על פי הסכמה, בתוך הקהילה המוסלמית.

 

5 בינואר 1895 – אלפרד דרייפוס – דרייפוס היה הקצין היהודי היחיד במטה הכללי הצרפתי, אשר בשנת 1895 הואשם בבגידה בצרפת. הפרשה הגיעה לשיאה ב-5 בינואר של אותה שנה, בטקס פומבי ומשפיל שבו נקרעו דרגותיו של דרייפוס וחרבו נשברה. פרשת דרייפוס הפכה לסמל לאנטישמיות המודרנית ויש הטוענים כי בעקבותיה הגיע הרצל אל הרעיון הציוני.

 

10 בינואר 1901 (י"ט בטבת תרס"ב)– נוסדה קרן קיימת לישראל – בתאריך זה, במהלך הקונגרס הציוני החמישי, נוסדה הקרן הקיימת לישראל במטרה לרכוש קרקעות להתיישבות בארץ ישראל. קרקעות אלו היוו את הבסיס להתיישבות הציונית בארץ ישראל. לאחר קום המדינה השתנו תפקידיה של הקרן והיא עוסקת כיום ביעור, תחזוקתם והקמתם של מפעלי מים, פריצת דרכים ליישובים וחינוך להגנת הסביבה.

 

10 בינואר 1905 – העלייה השנייה – בתאריך זה שלח יוסף ויתקין "קול קורא" אל מנחם אושיסקין בו הוא מפציר ביהודים מאירופה לעלות לארץ-ישראל. "קול קורא" זה נחשב לאחד מן האירועים המזוהים עם האידיאולוגיה של גל העלייה השני לארץ שהתרחש בין השנים 1904-1914. במהלך העלייה השנייה עלו לארץ כ-35 אלף עולים, רובם ממזרח אירופה. העולים חיזקו את היישוב היהודי בארץ, יסדו את הקיבוץ כצורת התיישבות חדשה והקימו את תל אביב העיר העברית הראשונה.

 

11 בינואר 1951 – הוקמה ירוחם - ירוחם הינה עיר בדרום הארץ אשר הוקמה בשנת 1951 כמעברה לעולים מרומניה ובמרוצת השנים הצטרפו אליהם עולים ממרוקו, פרס , הודו וברית המועצות. בשנת 1959 פורקה המעברה והוקם ישוב קבע אשר הוכרז כמועצה מקומית. ירוחם הינה דוגמא לאחת מעיירות פריפריה רבות שהוקמו בשנותיה הראשונות של המדינה, במטרה לפזר ברחבי הארץ את העולים הרבים שהגיעו באותה העת וליישב את חבליה הריקים יחסית. רוב העיירות הוקמו בנגב ובגליל ואליהן הגיעו רבים מן העולים. עיירות נוספות שהוקמו באותה עת הן: בית-שאן ושלומי בצפון, דימונה ואופקים בדרום ועוד.

 

11 בינואר 1882 – העלייה הראשונה – בתאריך זה התכנס בעיר פוקשאן שברומניה קונגרס של תנועת "חובבי ציון", במהלכו הוקם "הוועד המרכזי ליישוב ארץ ישראל וסוריה", הגוף הראשון שעסק בעלייה מאורגנת לארץ ישראל. קונגרס זה מציין את תחילתו של גל עלייה שנמשך בין השנים 1881-1903 וכונה "העלייה הראשונה". עולי העלייה הראשונה ביקשו לעסוק בחקלאות והקימו מושבות חדשות, שהיוו בסיס להמשך היישוב היהודי בארץ ולעליות הבאות.

 

15 בינואר 1991- מלחמת המפרץ הראשונה – ב-15 בינואר 1991 פקע האולטימטום שהציב האו"ם לעיראק שנדרשה להסיג את כוחותיה מכווית והחלה למעשה את מלחמת המפרץ. במהלך המלחמה הופעלה קואליציה בינלאומית ברשות ארצות הברית כנגד עיראק ונשיאה, סדאם חוסיין. לאורך המלחמה ירתה עיראק למעלה מארבעים טילי סקאד לעבר ישראל והצליחה לשבש בה את חיי היומיום. החשש המרכזי היה מירי של טילים שיכילו חומר לחימה כימי וכן נאלצו תושבי לחבוש בעת האזעקות מסכות אב"כ ולהסתגר בחדרים אטומים. הטילים יצרו בעיקר נזק לרכוש והביאו למותו של אדם אחד בלבד. בלחץ ארצות הברית נמנעה ממשלת ישראל בראשות יצחק שמיר מתגובה.

 

25 בינואר – עיד אל ח'אדר – בתאריך זה מציינים בני הדת הדרוזית את חג הנביא עיד אל ח'אדר. חג זה מציין את זכרו של הנביא אשר מזוהה לפי המסורת הדרוזית עם אליהו הנביא. ביום זה מתקיימות חגיגות ותפילות במספר מקומות הנושאים את שם הנביא. מקום הכינוס המרכזי הוא רחבת אל- חד'ר שבכפר יאסיף. אתרים נוספים קיימים בחיפה ובדליית אל כרמל.

 

27 בינואר – יום השואה הבינלאומי – ב27 בינואר מצוין ברחבי העולם יום השואה הבינלאומי. מטרתו של היום היא להעמיק את זיכרון השואה כאירוע בעל משמעות לא רק לבני העם היהודי אלא לכולם כולו, ונישאים בו נאומים וטקסים ברחבי העולם. בתאריך זה שוחרר על-ידי הצבא האדום מחנה הריכוז אושוויץ, שהפך לסמל לזוועות שחוללו הנאצים במהלך תקופת שלטונם.