להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

יזכור ללוחמי מג"ב

עזרא שוחט

"עזרא שוחט בנם של רבי והמדאם נולד בשנת 1933, למשפחה המונה חמישה אחים ואחות אחת. בהיותו בן 13 התייתם מאביו ונאלץ לשאת יחד עם אחיו הבכור ואימו בעול ופרנסת המשפחה.
בפברואר 1951 עם פתיחת שערי מדינת ישראל בפני יהודי העולם, ובהסכמת אימו ואחיו הבכור הזדרז הנער עזרא שוחט ואץ למחנה העולים בטהרן הבירה, במגמה להשתלב וללמוד מקצוע לקראת עלייתו לארץ ישראל.
עם סיום הכשרתו המקצועית במגמת נגרות בתום ששה חודשי לימוד שולב בקבוצה מטעם עליית הנוער שנחתה בשדה התעופה בלוד ומשם למושבה נס ציונה לפי בחירתו וזאת בעקבות המלצת קרובי משפחתו וחבריו שעלו קודם לכן לישראל. כמספר חודשים לאחר הגיעו ארצה, חרף גילו הצעיר התנדב עזרא שוחט לצה""ל. במסגרת זו מילא שורה של תפקידים קרביים ופיקודיים. כחייל חרמ""ש וכמפקד טנק השתתף במספר מבצעים ופעולות תגמול שהקנו לו אומץ לב, רוח לחימה, ניסיון צבאי עשיר, סולידריות חברית, כושר פיקודי, ערכי מוסר וצדק ועוד ערכים ותכונות אותן פיתח ושיפר במהלך השירות. כמו כן שיפר במסגרת זו את שליטתו בשפה העברית.
בתום מספר קורסים בהדרכה קרבית ובשלהי שירותו הצבאי, הועלה עזרא שוחט לדרגת סמל בחיל השריון.
בתום שירותו הצבאי בשנת 1954 התגייס עזרא שוחט למשמר הגבול ובגמר קורס מזורז בבסיס ההדרכה בשפרעם הוצב ביחידה מבצעית ""פלוגה ג'"" שבאזור רמלה. במסגרת זו השתתף עזרא שוחט כמפקד חוליה בתפקידים מבצעיים, שבאחת מהפעולות נתקלה חולייתו בכנופיית פדאיונים ובתום קרב עיקש חוסלה בחלקה חוליית הפדאיונים ועם הגעת תגבורת חוסלה החוליה במלואה.
עם סיום תקופת הפעולות המבצעיות הוצב סמ""ר עזרא שוחט כאחראי בטחון וכמפקד כוח האבטחה באחד המתקנים הרגישים ביותר מבחינה ביטחונית במדינת ישראל בתקופה זו ""תחנת השידור של קול ישראל"", שהמטרה הייתה אבטחת המתקן במשך 24 שעות ביממה.
תפקיד זה בוצע ע""י עזרא שוחט בנאמנות ומסירות רבה תוך עמידה בכל המטלות המבצעיות והמנהלתיות שהוטלו עליו מאידך, ושמירה על יחסי חברות תקינים עם פקודים ומפקדים, עד אשר נקטע באיבו עם מותו הטרגי ללא עת של סמ""ר עזרא שוחט בשנת 1968 במתקן בו פיקד והוא בן 34 שנים לחייו.
במסגרת חייו הפרטיים בארץ ישראל נשא עזרא שוחט בשנת 1954 את רעייתו עדנה בת אליעזר ומלכה והקים את ביתו בנס ציונה. בשנת 1956 נולד בנו בכורו משה, ובשנת 1960 נולד בנו השני רפאל. עזרא שיפר במידה ניכרת את השכלתו במסגרות לימודיות שונות והעמיק את ידיעתו בשפה העברית. במסגרת תוכניותיו העתידיות שלא מומשו ונקטעו באיבם, עבר בהצלחה את מבחני הנהיגה לכל סוגי כלי הרכב מאופנוע וכלה באוטובוס.

""עזרא"" הבעל, האב, הבן, האח, המפקד והחבר-
שמחת החיים, החיוך והעליזות הנצחית שעל פניך, המילה הטובה בזמן הנכון, היכולת לעודד לעזור ולדרבן את הסובבים אותך, בעת צרה ומצוקה לא תשכח לעולם. אב נאמן ומסור, בן זוג מושלם, בן ואח שתמיד עמדה טובת משפחתו כנגד עיניו, חבר אמיתי שהיה מרכז לכל עניין ונושא, מפקד אחראי נאמן שביצע את המשימות שהוטלו עליו בצורה המושלמת. אהב מפקדיו ופיקודיו תוך התחשבות ודאגה לצורכיהם האישיים. עזרא שוחט דאג להרחבה ושיפור ידיעותיהם של חייליו בנושאים הכלליים של מדינת ישראל בזאת שאחת לשבוע אסף את פקודיו הקריא בפניהם קטעי עיתונות וקיים דיונים פתוחים על הנושאים שהועלו וענייני דיומא.
עזרא האמין שההצלחה וההישגיות הם תוצאה של עבודה קשה ומאומצת ולכן הקדיש את מירב מאמציו וניתב את מלוא מרצו והשקעותיו לדרך בה האמין. מטרותיו ויעדיו הוגדרו במדויק והרצון העז לממשם לא הותירו לעזרא זמן לבילויים ומיצוי תענוגות החיים, בחיק משפחתו ןחבריו. עם מותו הטרגי ללא עת לא הספיק עזרא שוחט לממש את מטרותיו ויעדיו שנותרו פתוחים עד עצם היום הזה.

אנו כולנו ממאנים לקבל את העובדה שלא נזכה לראותו ולא יהיה עמנו עוד.

יהיה זכרו ברוך ונשמתו תהיה צרורה בצרור החיים
מרעייתך עדנה
מבנך משה, רעייתו טלי ונכדיך אור ועמית
מבנך רפאל ורעייתו דלית"
גיל: 35
תאריך לידה עברי: ניסן תרצ"ג
תאריך פטירה עברי: י' אב תשכ"ח
תאריך פטירה: 05.08.1968
חזרה