להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

יזכור ללוחמי מג"ב

מקסים קוצגה

"רש""ט/ח מקסים קוצגה ז""ל נולד בתאריך 21.4.73 בעיר קזן ברוסיה. למד לתעודת בגרות 10 שנים בבית ספר תיכון לספרות אנגלית. לאחר מכן המשיך ללמוד באוניברסיטה להנדסת כימיה. עלה ארצה בשנת 1991 ובשנת 1992 השלים את לימודיו באוניברסיטה ברוסיה. לאחר סיום הלימודים חזר ארצה והתגייס למג""ב ירושלים בתאריך 29.12.92 כבן יחיד היה זכאי לפטור משירות ביחידה לוחמת, אך בהיותו ספורטאי מצטיין, בעל כושר גופני גבוה ובעל כח רצון ברזל, התעקש לשרת במשמר הגבול. ההורים תמכו בהחלטתו. מקסים-כשמו כן היה. הוא היה מקסים בכל ולכולם, לחבריו ולמשפחתו, תרם מקסימום מיכולתו במהלך שירותו במג""ב.
בספר סיום הטירונות נכתב עליו: ""אדם מיוחד עם נשק וחגור פורץ קדימה כשור"". להוריו זכור היטב טכס סיום מסע כומתות מג""ב, שמקסים סיים יחד עם חבריו ליחידה. היה בעל כושר גופני מעולה לתועלת שירותו הצבאי. היה ספורטאי מצטיין-שחיין עם ותק של 10 שנים בתחרויות שחיה והישגים מרשימים.
בין תחביביו הבולטים: ציד, דיג, סירות מירוץ, צלילה, היה נהג מנוסה וצלף טוב. כל זה למד ונהג לחלק חוויות עם אביו ניקולאי קוצגה. שהיה גם חברו הטוב מאז ילדותו ועד יומו האחרון. תכונותיו החיוביות וכישוריו במגוון תחומים בלטו גם בשירותו במג""ב, שם זכה ליחס כבוד ממפקדיו ומחבריו לנשק.
למנוח הוענקה תעודת הוקרה ממפקד מג""ב ירושליים, יהודה וילק, על כך שהצליח לעצור שני בני מיעוטים ברח' סולטאן בירושלים בשעה שהכוונו לפרוץ ולהצית רכבים חונים. נפל במילוי תפקידו בחזרתו עם חבריו מביצוע משימה לבסיס, כאשר רכבם הצבאי נכנס בעמוד הגשר בכביש רמות-ירושליים. מתוך עשרת החילים ברכב התאונה נהרג יחיד -מקסים ז""ל. גם למשימה זו, אשר ממנה לא חזר, התנדב.
רבים בישראל וברוסיה יזכרו אותו לעד.
""יהי זכרו ברוך לעד""."f

גיל: 21
תאריך לידה עברי: י"ט ניסן תשל,"ג
תאריך פטירה עברי: ל' סיון תשנ"ד
תאריך פטירה: 09.06.1994
חזרה