להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

יזכור ללוחמי מג"ב

חסן הדיה

"חסן הדאיה, בן עלי ושפיקה, נולד בדיר אל אסד בשנת 1953, למשפחה ענפה וברוכת ילדים.
היה הבן השני למשפחה בת עשרה ילדים. כאח בוגר קיבל על עצמו הרבה תפקידים בניהול הבית ובעזרה להורים. הצטיין באופן מיוחד במתן כבוד לאביו ולאימו. היה מסור להם בכל מאודו ולא חסך שום מאמץ להשביע את רצונם. לאחיו הצעירים היה מסור כאב, הדריך אותם בדרך הנכונה ועזר להם בבעיות לימודיות וחינוכיות כמיטב יכולתו.
חסן עצמו השקיע מאמץ רב בלימודים ובהכשרה מקצועית. הוא למד בבית ספר יסודי בכפר הולדתו בדיר אל אסד, אח""כ המשיך את לימודיו העל יסודיים בעכו בתיכון מקיף ולמד מכונאות רכב ב""אורט כרמל"" בחיפה. כמו כן עבר הכשרה מקצועית במכונאות ב""בוסמת"" חיפה. ההכשרה המקצועית היסודית עזרה לו להתקדם כסדנאי במשטרת ישראל.
בשנת 1978 התגייס למשטרת ישראל והתחיל את עבודתו בסדנת חיפה. המשפחה מציינת כי המנוח הינו בן העדה המוסלמית ושירותו במשמר הגבול הינו בהתנדבות. בעבודתו ביצע ביעילות כל תפקיד שהוטל עליו לשביעות רצון מפקדיו.
בשנת 1979 הוצב בסדנת קרית חיים. גם שם הצטיין בעבודה, גילה ידע מקצועי וכושר ביצוע מעולים. באוקטובר 1983 סופח לפלוגת משמר הגבול ששירתה בצור, בתפקיד מכונאי רכב. העבודה המבצעית בלבנון חייבה טיפול שוטף בכלי רכב של משמר הגבול, כדי שיוכלו לבצע את תפקידי השיטור המסובכים בצור ובסביבה. על חסן וחבריו הוטל עומס עבודה רב, והם עמדו בו בכבוד. לשירות אנשי המבצעים עמדו כלי רכב תקינים, שאיפשרו להם לעמוד במטלות הקשות בלבנון.
המנוח בנה את ביתו במקום הולדתו, בכפר דיר אל אסד. היה איש משפחה למופת. אשתו וילדיו קיבלו ממנו יחס חם ואוהב. שאיפתו היתה לטפח ולגדל אותם בדרך הטובה. הוא היה איש חברה. היה דמות מרכזית בין הסובבים אותו. ידע לקבץ סביבו אנשים איכותיים וליצור מסגרת חברתית מעולה. היה לו כישרון סיפורי מיוחד. הוא נהג לרתק את הסובבים אותו בסיפורים מעניינים. לפני שיצא ללבנון, היו לו 4 ילדים: שני בנים - סמיר ומוחמד, ושתי בנות - מנאל ומיאדה, אשתו, היתה בחודשי ההריון האחרונים.
למרות הקשיים בבית, התנדב לשרת בצור. לאחר מותו נולד למשפחה בן נוסף, שנקרא חסן ע""ש אביו ז""ל.
מפקדיו אומרים עליו בין השאר: ""המנוח היה חביב על מפקדיו ועל חבריו, ביצע כל תפקיד שהוטל עליו לשביעות רצון מפקדיו, מקובל על חבריו, שקט, ענו וממושמע"".
במהלך מלחמת ""שלום הגליל"", בזמן שצה""ל פעל כנגד אירגוני אש""פ והחיזבאללה בלבנון, פעל מג""ב בשיתוף פעולה עם השב""כ במיגור קיני מחבלים בעיר צור. הם שוכנו במתקן שהיו בו שני מבנים בני שתי קומות.
ביום שישי, 4.11.83, בשעה 6, בבוקר, פנה טנדר שברולט מכביש ראש הנקרה - צור לעבר המתקן. המתקן כולו היה מוקף סוללת עפר וגדר היקפית ומאובטח בשמירה מתמדת. הטנדר, שנסע במהירות, עורר את חשדו של המקלען, שפתח באש לעברו. שומר נוסף שהבחין במתרחש פתח אף הוא באש לעבר הרכב החשוד. למרות האש, פרץ את שער הכניסה למתקן ונכנס בין שני המבנים. הנהג המתאבד הפעיל את 500 קילוגרם חומר הנפץ שהיו ברכב, וגרם לקריסת שני המבנים. המנוח ששהה באותה עת במתקן, מצא בו את מותו.
בן 30 היה במותו. השאיר אחריו אלמנה וחמישה ילדים. קיבל את אות של""ג (מלחמת שלום הגליל). נטמן בדיר אל אסד."

גיל: 30
תאריך לידה עברי: י"ב כסלו תשי"ד
תאריך פטירה עברי: ו' חשוון תשמ"ד
תאריך פטירה: 05.11.1983
חזרה