להזמנת סיור במרכז ההנצחה
Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

Invalid Input

*שדות חובה טלפון לבירורים: 04-9116486
אישור לסיור או אופציות חלופיות, יתקבלו במייל
עמותת הכומתות הירוקות
maintitle-logo

יזכור ללוחמי מג"ב

גמיל מוראד

"ג'מיל, בן יוסף ופאטמה, נולד ביום 18.5.51 בכפר סמיע. בן העדה הדרוזית. למד בבית ספר יסודי בכפר ולאחר מכן בבית ספר תיכון תרשיחא, במגמה עיונית, שם סיים כיתה י""ב. היה תלמיד מצטיין. רמתו היתה גבוהה מאד. התבלט בהופעתו הנאה והתמירה. ניחן באינטליגנציה טבעית, דייקנות ושאיפה לשלמות בכל מעשיו.
בחודש נובמבר 1969 גויס ג'מיל לשירות חובה בצה""ל. והוא שירת ביחידת המיעוטים, אשר עסקה בשמירה על גבולות המדינה. כבר בתחילת דרכו בצה""ל היה משכמו ומעלה והתבלט כמנהיג, וכפועל יוצא נשלח לקורס מ""כים ולקורס קצינים, אותם עבר בהצלחה. מונה לתפקידי קצונה שונים, התקדם בסולם הדרגות, והתפקידים והגיע לתפקיד סגן מפקד פלוגה. בתפקיד זה סיים את שירותו בצה""ל ושוחרר בחודש נובמבר 1973, לאחר שירות קבע של שנה, בדרגת סגן.
ביום 25.11.73, יומיים בלבד לאחר שחרורו מצה""ל, כבר נמנה ג'מיל עם כוחות משמר הגבול. הוא גויס בדרגת מפקח משנה והוצב לתפקיד סגן מפקד מחלקה. במהלך שנות שירותו התקדם בסולם הדרגות והגיע לדרגת פקד. מילא שורה של תפקידים- מפקד סיירת, מפקד מחלקה, קצין מבצעים, סגן מפקד פלוגה וכן סיים קורס מ""פים.
חלק ניכר משירותו היה במרכז ובדרום הארץ בתפקידי ביטחון פנים. במהלך מלחמת שלום הגליל הועבר ג'מיל לשרת כסגן מפקד פלוגה כ""א, שמקום מושבה באותם ימים היה בלבנון.
מפקדיו העריכוהו כקצין חרוץ, בעל יוזמה, מהימן, ממושמע ובעל ידע מקצועי רב, המבצע כל תפקיד המוטל עליו בצורה הטובה ביותר. יחסיו עם מפקדיו ופקודיו היו טובים מאוד.
ג'מיל היה מקובל מאוד בחברה. חבריו בכפר ומחוצה לו רחשו לו כבוד רב. אהב את עבודת האדמה לסוגיה השונים, אהב פעילות ספורט ובעיקר משחקי כדורגל שנערכו בכפר. היה סבלני, נעים הליכות, מלא מרץ ושאיפה להתקדם בחיים.
בשנת 1975 נשא את זכיה לאשה ועימה התגורר בבית הוריו. שם גם נולדה בתו הבכירה אייה, בתנאי צפיפות קשים. את כל מרצו ויכולתו השקיע בבניית דירתו הפרטית בקרבת מגורי הוריו, כדי שתהא בידו האפשרות להקים משפחה בתנאים הטובים ביותר. מספר שנים לאחר מכן, שבמהלכן נולדו ראיה ומדיין, עבר עם משפחתו לדירתו הפרטית.
במהלך מלחמת ""שלום הגליל"", בזמן שצה""ל פעל כנגד ארגוני אש""פ והחיזבאללה בלבנון, פעל מג""ב בשת""פ עם השב""כ במיגור קיני מחבלים בעיר צור. הם שוכנו במתקן שהיו בו שני מבנים בני שתי קומות. ביום שישי 4.11.83 בשעה 00.06 בבוקר פנה טנדר שברולט מכביש ראש הנקרה - צור לעבר המתקן. המתקן כולו היה מוקף סוללת עפר, גדר היקפית ואובטח בשמירה מתמדת. הטנדר שנסע במהירות עורר את חשדו של המקלען שפתח באש לעברו. שומר נוסף שהבחין במתרחש פתח אף הוא באש לעבר הרכב החשוד. למרות האש, פרץ את שער הכניסה למתקן ונכנס בין שני המבנים. הנהג המתאבד הפעיל את 500 קילוגרם חומר הנפץ שהיו ברכב וגרם לקריסת שני המבנים. המנוח ששהה באותה עת במתקן, מצא בו את מותו.
נטמן בחלקת קבר משפחתית במקום הולדתו כפר סמיע.
השאיר אחריו אשה, שתי בנות וילד. בדברי ההספד שנישאו על ידי מפקדיו ביום קבורתו נאמר בין היתר, בתקופה הקצרה ששירת בפלוגה כ""א הספיק לעשות עבודה גדולה. ג'מיל יקירנו רכש במהרה את אהדת הכל, התעלה משכמו ומעלה כמפקד וכחבר. איבדנו מפקד שכל אשר נאמר הנו כאין וכאפס לאישיות נעלה ויקרה מפז. זכרו יהא לנגד עינינו לאורך ימים רבים.
ג'מיל הונצח לנצח."
גיל: 32
תאריך לידה עברי: י"ב אייר תשי"א
תאריך פטירה עברי: כ"ח חשון תשמ"ד
תאריך פטירה: 05.11.1883
חזרה